Dünya Haberleri

DÜNYA

  Tahrir savaşı

  DIŞ HABERLER SERVİSİ
  03.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Günlerdir diken üstünde yaşayan Mısır, artık içinden çıkılması güç bir çatışmaya ev sahipliği ediyor. Mübarek’in “Bundan sonra aday olmayacağım” açıklamasından tatmin olmayan muhalifler, dün yine Tahrir (Kurtuluş) Meydanı’ndaydı. Karşılarında ise bir kısmı atlar ve develerle ortaya çıkan rejim yanlıları vardı. Tarafların karşı karşıya gelmesiyle 3 kişi öldü 1500 kişi yaralandı. Olaylar bu sabah saatlerinde yeniden başladı. Mübarek yandaşları şu anda meydandaki muhalifleri taşlıyor.

    

  ATLARLA, DEVELERLE SALDIRDILAR / FOTO GALERİ 

  MÜBAREK KARŞITLARIYLA MUHALİFLER BİRBİRİNE GİRDİ / FOTO GALERİ

  SAATLERCE BİRBİRLERİNİ TAŞLADILAR / WEB TV 

  ASKERLER İKİ GRUP ARASINDA BARİKAT KURDU / WEB TV 

  MISIR’da isyanın dokuzuncu günü kanlı oldu. Önceki gün düzenlenen “Bir milyon muhalif” mitinginden sonra, Hüsnü Mübarek’in, artık devlet başkanlığına adaylığını koymayacağını açıklaması, ülkede ortamı yatıştırmak bir yana, daha da gerdi. Dün Mübarek yanlısı kitleler, başkent Kahire’deki Tahrir (Kurtuluş) Meydanı’na ilk kez kalabalık hâlde çıkıp, protestocuların karşısına geçti. Bir anda başlayan çatışmalarda taraflar birbirine yumruk, taş ve sopalarla cevap verdi. Mübarek yanlısı kişilerin bir kısmı, meydana at ya da develerle dalarak rejim karşıtlarına saldırdı. 3 kişi öldü 1500 kişi de yaralandı. Meydanın hemen her noktasında yaşanan çatışmalar, haber kanalları aracılığıyla tüm dünyaya canlı olarak aktarıldı. Bazı protestocular, yakaladıkları kişilerin üzerinden çıkan polis kimliklerini kameralara gösterdi. Develi, atlı saldırganların Mübarek’in nefret edilen sivil polisleri olduğu iddiası var.

  İnternet günler sonra geri geldi

  Mısır Hükümeti’nin, protestoları örselemek amacıyla geçtiğimiz cuma gününden bu yana uyguladığı internet ambargosuysa dün itibariyle kalktı. Göstericilerin büyük kısmının sosyal medya organları üzerinden organize olması nedeniyle kesilen internet hatları, artık Mısır vatandaşlarına da açık hâle geldi. Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, önceki geceyarısı yaptığı açıklamada, Eylül ayında yapılacak seçimlerde yeniden aday olmayacağını açıklamıştı. 82 yaşındaki Mübarek, kaçma niyeti olmadığını belirterek “Bu topraklarda öleceğim” demişti. Ancak Mübarek’in koltuğunu bırakmada inatlaşması ve oğlunu aday gösterip göstermeyeceğini açık bırakması, tepkilerin sürmesine yol açtı.

  Hemen demek  hemen demektir

   “Artık aday olmayacağım” açıklamasından sonra Mübarek’i telefonla aradığını aktaran ABD Başkanı Barack Obama, “Mübarek’le görüşmem sırasında kendisine açıkça, ‘barışçıl bir iktidar değişikliğinin, çatışmasız, düzenli ve anlamlı bir şekilde hemen başlaması’ gerektiğini belirttim” dedi. Beyaz Saray Sözcüsü Robert Gibbs, ülkede değişimin hemen gerçekleşmesi gerektiğini söyledi ve “Hemen demek hemen demektir” ifadesini kullandı. Gibbs, ABD Başkanı Obama’nın Mısır’da “geçişin hemen şimdi başlaması gerektiği” konusunda net olduğunu belirtti.

  “Hemen çekil” anlamında yorumlanan bu sözlerin ardından İngiltere ve Fransa da benzer çıkışlarla Mısır lideri üzerindeki uluslararası baskıyı arttırdı. Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy adına açıklama yapan Elysee Sarayı Sözcüsü, “Somut dönüşüm erteleme olmadan başlamalı” şeklinde konuştu. İngiltere Başbakanlık Sözcüsü de, Başbakan David Cameron adına yaptığı açıklamada, “Bizim bakış açımıza göre süreç hemen başlamalı. Mısır Hükümeti’nden gayet net bir değişim haritası bekliyoruz” dedi. İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt ise, “Mısır siyasetinde Mübarek dönemi kapanmıştır” ifadesini kullandı.

       

  Askerden halka: EVE DÖNÜN

  Tankları ve helikopterleriyle günlerdir büyük kentlerde güvenlik nöbeti tutan Mısır Ordusu, dün ilk kez halka “Eve dönün” çağrısı yaptı. Mısır Ordu Sözcüsü, devlet televizyonu aracılığıyla yaptığı açıklamada, 10 günden bu yana protestolarını sürdüren halkın mesajlarını iletmiş olduğunu, istikrarın ve güvenliğin yeniden tesis edilebilmesi için eve dönme zamanının geldiğini söyledi. Sözcü, “Güvenlik güçleri size çağrıda bulunuyor: Taleplerinizi dile getirmek için sokaklara döküldünüz, şimdi normal hayata dönebilirsiniz” dedi. Halka SMS yoluyla da mesaj gönderen Mısır Ordusu, bu mesajlarda, “Genç Mısırlılar, dedikodulara kanmayın, aklın yolundan sapmayın. Mısır herşeyden daha önemlidir, onu koruyun” ve “Her anneye, babaya, ablaya, abiye, dürüst vatandaşa: Önce bu ülkeyi düşünün, çünkü millet sonsuza dek yaşar” ifadelerine yer verdi.

  Türkiye ve Batı kendi işine baksın

  MISIR Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüsam Zeki, uluslararası toplumdan gelen çağrıların ardından yaptığı açıklamada, “iktidar değişimini” kabul etmediklerini söyledi ve çağrıların Mısır’daki durumu alevlendirmeye yönelik olduğunu savundu. Zeki, “ABD, İngiltere, Fransa gibi Batılı ülkelerin, hatta Türkiye’nin her durumda rol oynamaya çalışmasını, Mısır’daki gelişmelere burunlarını sokmasını görmek üzücü” diyerek, bu ülkelerin kendi işleriyle uğraşmasını istedi. “Bu ülkeleri cüretkar ve eşi benzeri olmayan biçimde Mısır halkı adına konuşmakla” suçlayan Zeki, bu durumun hükümet ve halk tarafından reddedildiğini vurguladı.       

  Aşk-ı Mübarek

  Rejim muhaliflerinin günlerdir süren protestoları boyunca kendilerini ifade etmekten çekinen Mübarek yanlıları, dünkü fırsattan olabildiğince istifade etti. Mübarek’ten yana olanlar, rejimi simgeleyen ikonlara sahip çıkıp, muhaliflere karşı gövde gösterisi düzenledi. Mübarek portreleri sallayıp fotoğraflarını öptüler.

  Deve ve atlarla

  Günlerdir endişeyle beklenen, dün ansızın gerçeğe dönüştü ve Mübarek yanlıları, at ve develerle Tahrir Meydanı’nı bastı. Tarafların çatışmaya başlamasıyla birlikte, Kahire’de şiddetten kaçabilmek neredeyse olanaksız hâle geldi. Karşılıklı öfke nöbeti sırasında kadın, çocuk ve yaşlılar canlarını kurtarmakta zorlandı. Çatışma sahasından çıkmaksa, güvenlik tedbirleri sebebiyle oldukça güçleşince, “Kurtuluş” anlamına gelen Tahrir Meydanı, içinde bulunanlar için tutsaklığa dönüştü.

  Olaylar yeniden başladı

  Dün yaşanan büyük olayların ardından bu sabah saatlerinde meydandaki hareketlilik yeniden başladı. Ekim Köprüsü'nde toplanan Mübarek yanlıları şu anda meydanda bulunan muhalifleri taş yağmuruna tutuyor.

  * Tahrir: Kurtuluş

    

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı