GeriDünya Tahrir muhtırası
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  8
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tahrir muhtırası

Tahrir muhtırası
refid:17009776 ilişkili resim dosyası

Mısır’da iktidardan giden Mübarek, Şarm el Şeyh’te malikânesine sığınırken, yeni askeri yönetim, hükümet görevlilerine yurtdışı yasağı koydu. Asker İsrail’e de ‘Anlaşmalara sadık kalacağız’ mesajı verdi.

TAHRİR MEYDANI'NDA SEVİNÇ GÖSTERİLERİ

MÜBAREK'İN İSTİFASI MISIR HALKINI COŞTURDU/WEB TV

BİR DEVİR SONA ERDİ / FOTO GALERİ

 

Meydanın 4 talebi

Mübarek’i deviren gösterilerin merkez üssü Tahrir Meydanı’nda ise devrim sürüyor. Protestocular iktidarı devralan orduya 4 maddelik muhtıra verdi ve olağanüstü halin kaldırılmasını istedi .

TAHRİR Meydanı’nda 18 gün süren aralıksız gösterilerin ardından Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’in istifa etmesini sağlayan muhalefet, şimdi de yönetimi devralan generallere muhtıra verdi. Muhalefet, 4 maddelik muhtırasında, ülkede 30 yıldır devam eden olağanüstü halin kaldırılmasını, siyasi tutukluların derhal serbest bırakılmasını, askeri mahkemelerin lağvedilmesini ve geçiş sürecinde ülkeyi yönetecek hükümete muhalefetin de dahil edilmesini istedi.
Aralarında Müslüman Kardeşler’in de bulunduğu muhalefet parti ve örgütleri, olağanüstü halin kaldırılmasında ısrar ediyor. Yürürlükteki olağanüstü hal uygulaması, polise gerekçesiz ve süresiz tutuklama yetkisi tanıyor. Askeri mahkemeler de geniş yetkilerle ‘ülke güvenliği’ gerekçesiyle sivilleri de yargılıyor. Siyasi tutukluların serbest bırakılması talebi özellikle Müslüman Kardeşler’den geldi. Mısır cezaevlerindeki Müslüman Kardeşler üyesinin sayısı binlerle ifade ediliyor.
Tahrir milli marşla temizlendi
Muhalefet, eylemcilerin büyük bir kısmının evlerine dönmesine izin verdi ancak geride ‘nöbetçi protestocu’ bırakmayı ihmal etmedi. Binlerce Mısırlı dün yine Tahrir Meydanı’nda ellerinde Mısır bayraklarıyla eylemlerine devam etti. Evlerine dönen eylemciler, ‘Dönüyoruz ama isteklerimiz olmazsa, Tahrir’in yolunu iyi öğrendik’ demeyi ihmal etmedi. Protestocular göğüslerine yapıştırdıkları, ‘Gururla Mısır’ı temizliyoruz’ yazısıyla ve Mısır milli marşı eşliğinde meydanı süpürdüler. Ordu birlikleri de kendi temizliğini sürdürüyor.

Tahrir muhtırası


Yorumları Göster
Yorumları Gizle