GeriDünya Tabloları çaldı, kendi çizimleriyle değiştirdi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tabloları çaldı, kendi çizimleriyle değiştirdi

Tabloları çaldı, kendi çizimleriyle değiştirdi
refid:29605767 ilişkili resim dosyası

Çin'de bir sanat galerisinde çalışan memur 140'tan fazla eseri çalarak, yerlerine kendi çizimlerini yerleştirdi. Şiao Yuan adlı memur mahkemede suçunu itiraf etti.

Yuan, Guangzhou Orta Halk Mahkemesi'nde görülen duruşmada, Guangzhou Akademisi Güzel Sanatları Kütüphanesi'ndeki bir galeriden güzel yazı eserleri ve kır manzaralı resimlerin bulunduğu ünlü sanat çalışmalarını 2006 yılına kadar iki yıl süresince kendi çizdiği sahteleriyle değiştirdiğini itiraf etti.

Şiao savunmasında, ilk iş gününde galerideki bazı eserlerin sahteleriyle çoktan değiştirilmiş olduğunu fark ettiğini belirterek, kalan bazı büyük eserlerin yerine kendi çizimi olan sahtelerini koymasının ardından bunların da daha kötü resmedilmiş sahteleriyle değiştirildiğini fark edince hayrete düştüğünü söyledi.

Sahte tabloları başka sahte eserlerle değiştiren kişinin kimliğini bilmediğini anlatan Şiao, 2004-2011 yılları arasında açık artırmayla 125 tabloyu 16 milyon Türk lirasının üzerinde bir rakama sattığını, kazancıyla da evler ve yeni tablolar aldığını dile getirdi.

Tabloları çaldı, kendi çizimleriyle değiştirdi


Savcılara göre, sanığın çaldığı diğer 18 tablo, yaklaşık 30 milyon Türk lirası değerinde.

Şiao, hakkındaki görevini kötüye kullanma suçlamasını kabul ederken, yaptığından pişman olduğunu söyledi.

Çalıntı eserler arasında 20. yüzyıl ressamlarından Çi Bayşi'nin ve Cang Daçian tabloları, tek renk mürekkep kullanan, 17'inci yüzyıl ressamı ve hat ustası Cu Da'nın "Rock and Birds" isimli eserinin de bulunduğu belirtildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle