Dünya Süveyş’te İran-İsrail dalaşı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Süveyş’te İran-İsrail dalaşı

Süveyş’te İran-İsrail dalaşı

İsyan dalgasıyla çalkanan Ortadoğu’daki gerginliklere bir de İran ile İsrail’in Süveyş restleşmesi eklendi. İran’ın 1979’daki İslami Devrim’den bu yana ilk kez Süveyş Kanalı’ndan savaş gemisi geçirme girişimine İsrail provokasyon diyor.

İNGİLTERE yapımı İran savaş gemilerinin normal şartlarda dün Süveyş Kanalı’ndan geçmeleri bekleniyordu. Ancak Mısır cephesinden gün boyunca çelişkili açıklamalar geldi. Bazı yetkililer İran’ın böyle bir başvuruda bulunmadığını iddia ederken, diğerleri yapılan başvurunun geri çekildiğini savundu. Hatta Mısır’ın İran’ın başvurusunu reddettiğini söyleyenler bile oldu.
Ancak Süveyş Kanalı’nın idaresinden sorumlu yetkililerden Ahmed el Manahli, kanaldan geçişlerin uluslararası kurallara tabi olduğunu ve kanalın sadece Mısır’la savaş halinde olan ülkelerin gemilerine kapatıldığını söyledi. Manahli, İran’ın Mısır’la savaş halinde olmadığını da sözlerine ekledi.
Uzmanlar, kanaldan geçmek isteyen gemilerin Mısırlı yetkililere en az 24 saat önceden haber vermeleri gerektiğini belirtiyor. Bu konuda onayı Mısır savunma ve dışişleri bakanlıkları verirken geçişin reddinin çok nadir olduğuna vurgu yapılıyor.
Başvuru inceleniyor
İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, 1979’dan beri kanala savaş gemisi yollamayan İran’ın bu girişiminin “provokasyon” olduğunu söylemiş ve uluslararası toplumu harekete geçmeye çağırmıştı.
Mısır Dışişleri Bakanlığı, akşam saatlerinde yaptığı bir açıklamayla, Süveyş Kanalı’ndan Akdeniz’e geçmeyi amaçlayan iki İran savaş gemisinin, geçiş için resmi başvuruda bulunduğunu duyurdu. Bakanlık sözcüsü Hassam Zeki, başvuruyu aldıklarını belirtirken, kanal yetkilileri, başvuruyu bakanlıkların değerlendireceğini kaydetti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle