GeriDünya Suudilerin hac güvenliği tatbikatı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Suudilerin hac güvenliği tatbikatı

Suudilerin hac güvenliği tatbikatı
refid:27294203-spot ilişkili resim dosyası

Suudi Arabistan’da güvenlik güçleri, milyonlarca hacının güvenliğini sağlama çalışmaları çerçevesinde bir tatbikat düzenledi. Komando birliklerinin ve helikopterlerin kullanıldığı tatbikat, film karelerini aratmadı. Teröristlere karşı özel timlerin araçlı takibi ve şahısların etkisiz hale getirilmeleri sahneleri, nefesleri kesti.

Kutsal topraklarda hac için sayılı günler kala Suudi Arabistan güvenlik güçleri Mekke’de hazırlıklarını tamamladı. IŞİD gibi örgütlerin de hedefindeki Suudi güvenlik birimleri, yaptığı tatbikat ile hazırlıklarını ortaya koydu.

Mekke’de Arafat’a yakın El Abdiye bölgesindeki yapılan tatbikata, İçişleri Bakanı ve Hac Yüksek Kurulu Başkanı Prens Muhammed bin Nayif bin Abdülaziz başta olmak üzere bakanlar, emirler ve üst düzey yetkililer katıldı.

Tatbikatta, Suudi polisi, askerler ve istihbarat elemanları ile sivil savunma birlikleri yer aldı.

Törende ilk olarak birlikler, marşlar eşliğinde geçiş yaptı. Daha sonra keskin nişancılar akrobatik hareketler ile hedefleri vurdu.

Ardından iki cipin, iki tekerlek üstündeki geçişi yer aldı. İçinde özel tim elemanları olan cipler, uzun süre iki tekerlek üstünde gezindi. Rehine kurtarma ve terör saldırısının canlandırıldığı kareler ise film sahnelerini aratmadı. Araçların ustaca kullanıldığı kovalamacalar sonucunda teröristler etkisiz hale getirildi. Helikopterlerin alçaktan uçtuğu tatbikat, timlerin selamlama geçişleri ile sona erdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle