Dünya Haberleri

DÜNYA

  Suudiler domuz gribi ilacı geliştirdi

  Hürriyet Haber
  05.08.2009 - 15:32 | Son Güncelleme:

  Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı, iki kişinin daha A/H1N1 virüsünün neden olduğu domuz gribi hastalığından hayatını kaybettiğini ve ülkede ölenlerin sayısının altıya çıktığını açıkladı.

  Bakanlık açıklamasında, son ölen kişilerin 15 yaşındaki bir Suudi genç ile Sri Lankalı bir satış yetkilisi olduğu belirtildi. Her iki kişinin de başkent Riyad'da hayatlarını kaybettiği kaydedildi.

  Bu arada El Medine gazetesinde yayımlanan habere göre, Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı ve Suudi Gıda Güvenliği otoritesi, Suudi bir ilaç firmasının yeni bir ilaç geliştirdiğini açıkladı. Haberde, yeni ilacın hastalığa karşı etkili koruma sağladığı belirtildi.

  Oselta ismi verilen 75 miligramlık tabletlerden oluşan ilacın, Tamiflu'ya alternatif olduğu ve fiyatının yüzde 30 daha ucuz olduğu ifade edildi.
  Bu arada Suudi Basın Ajansı, İran gazetelerine dayanarak verdiği haberde, İran'ın, vatandaşlarının domuz gribi salgınından etkilenmemesi amacıyla, ramazan ayında İranlıları umreye göndermeyeceğini açıkladığını duyurdu.

  IRAK'TA VAKA SAYISI 63

  Bu arada Irak'ta domuz gribi vaka sayısının 63'e yükseldiği bildirildi. Sağlık Bakanlığı Genel Sağlık Dairesi Müdürü İhsan Cafer, A.A muhabirine yaptığı açıklamada, domuz gribi görülen hastaların 24'ünün Irak vatandaşı, 39'unun Amerikan askeri olduğunu söyledi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı