GeriDünya Suudi Kralı’ndan Mısır çıkarması
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Suudi Kralı’ndan Mısır çıkarması

Suudi Kralı’ndan Mısır çıkarması

Geçen yıl tahta geçen Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz Al Suud, dün Mısır’a ilk resmi ziyaretini gerçekleştirdi.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, ülkesine beş günlük ziyarette bulunan Kral Selman’ı (80) havaalanında düzenlenen, kırmızı halının da serildiği resmi törenle karşıladı. Mısır Cumhurbaşkanı Es-Sisi, dün ilk önce sabah resmi Twitter hesabından “İki kutsal mekanın koruyucusu, kardeşim Kral Selman, ikinci evine hoş geldin” diye mesaj atarak Suudi Kralı Selman’ı karşıladı.

Kral, ziyaretinde Sisi ile iki kez bir araya gelecek, pazar günü ise Mısır parlamentosunda konuşma yapacak. Riyad ve Kahire hükümetleri arasında toplamda 22 milyar dolarlık ikili anlaşmalar imzalanacak. Anlaşmaların 20 milyar dolarlık bölümü, Mısır’ın önümüzdeki 5 yıl petrol ihtiyacını finanse etmek için kullanılacak. Geri kalan 1.5 milyar dolarlık pay ise Sina bölgesi kalkındırma projesine aktarılacak. Mısır Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada gezinin ‘iki ülke arasındaki sıkı ilişkiyi taçlandıran bir ziyaret’ olduğu belirtildi.

Kral Selman, Mısır’a yaptığı ziyaretin ardından pazartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davetiyle Türkiye’ye iki günlük ziyarette bulunacak. Kral Selman, Ankara’daki temaslarının ardından, 14-15 Nisan’da düzenlenecek İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 13’üncü İslam Zirvesi’ne de katılacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle