GeriDünya Suudi Arabistan’da büyük tatbikat
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  63
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Suudi Arabistan’da büyük tatbikat

Suudi Arabistan’da büyük tatbikat

Suudi Arabistan, “Ortadoğu’da şu ana kadar gerçekleştirilen en büyük tatbikat” olarak nitelendirilen Ra’du’ş Şimal (Kuzey Gök Gürültüsü) adlı askeri tatbikatı önceki gün başlattı. Türkiye gözlemci statüsünde katıldığı tatbikata iki subay gönderdi.

Suudi haber ajansı SPA, 20 ülkenin katılım gösterdiği tatbikatın amacının terör gruplarının yol açtığı tehdide cevap vermek olduğunu bildirdi.

Kara, hava ve deniz kuvvetlerinin yer aldığı tatbikata Suudi güçlerin yanı sıra Birleşik Arap Emirlikleri, Ürdün, Bahreyn, Senegal, Sudan, Kuveyt, Fas, Pakistan, Katar, Malezya ve Mısır gibi ülkelerin ordu kuvvetleri de iştirak etti.

Suudi Arabistan’da büyük tatbikat

TÜRKİYE GÖZLEMCİ

Türkiye ise tatbikata katılmadı sadece gözlemci olarak iki subay gönderdi.

DHA, Suudi Arabistan'ın Irak sınırı yakınlarındaki tatbikata 200 bine yakın asker, 100 savaş uçağı ve yüzlerce kara aracının da katıldığını bildirdi.

Suudi Arabistan’da büyük tatbikat

Ortadoğu’da gerek katılan asker sayısı, gerekse kapsadığı bölgenin genişliği açısından bugüne kadar düzenlenen en büyük askeri tatbikat olarak nitelenen tatbikat, terör örgütleriyle mücadele yöntemlerine odaklanıyor.

Suudi Arabistan’ın kuzeydoğusundaki Hafar el Baten bölgesinde gerçekleştirilen tatbikat üç hafta sürecek. 

CNN International, tatbikatın, Suudi Arabistan'ın aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 33 ülkeyle birlikte 'Teröre karşı İslam ittifakı' oluşturduğunu açıklamasından yaklaşık 2.5 ay sonra yapıldığına dikkat çekti.

Suudi Arabistan’da büyük tatbikat

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle