GeriDünya Suriyeli muhaliften ‘Ulusal Ordu’ iddiası
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Suriyeli muhaliften ‘Ulusal Ordu’ iddiası

Suriyeli muhaliften ‘Ulusal Ordu’ iddiası

Suriyeli muhalif Haitham Afisi, Reuters’a yaptığı açıklamada Suriye’nin kuzeybatısında Ulusal Ordu’nun kurulduğunu iddia etti, gerekli görülmesi halinde Türkiye’nin desteklediği muhaliflerle birlikte savaşmak üzere İdlib’e gidebileceklerini söyledi.

Reuters haber ajansına konuşan Albay Haitham Afisi, Türkiye’nin Fırat Kalkanı Harekâtı’nı düzenlediği Azez kentinde Türkiye’nin desteğiyle ‘Ulusal Ordu’ kurulduğunu iddia etti. Afisi, askeri bir yapı olarak daha yolun çok başında olduklarını söylerken, “Çok sayıda zorlukla karşı karşıyayız ancak bunların üstesinden gelmeyi deniyoruz” diye konuştu. Reuters, Azez’de kurulduğu iddia edilen askeri yapıya ilişkin, “Suriyeli muhalifler tarafından Türkiye’nin yardımıyla kurulan bir ‘Ulusal Ordu’, muhalifleri bölen çekişmelerin sona ermesi durumunda, Esad’ın Suriye’nin kuzeybatısını geri alması konusunda uzun süreli bir engel haline gelebilir” yorumunda bulundu.

35 BİNLİK GÜÇ
Afisi, “Ulusal Ordu’ya bütün destek Türkiye’den. Bu konuda bizimle işbirliği yapan başka bir ülke yok” dedi. Türkiye’nin söz konusu askeri yapı mensuplarının maaşlarını, lojistik ihtiyaçlarını ve gerekmesi durumunda silahlarını kapsayan bir destek sağladığını söyleyen Afisi, Ulusal Ordu’nun düşmanlarının ‘Esad rejimi, terör örgütü PKK ve DEAŞ olduğunu’ belirtti. Afisi’nin iddiasına göre kurulan ordu ‘disiplini ön plana alarak’, üniforma giymeleri ve rastgele ateş açmamaları konusunda askerlerine talimat verdi. Askeri yapı içindeki muhalif grupların kendi başına hareket etmelerinin önüne geçmek için bu grupların kendi hapishaneleri ve mahkemelerini kurmaları da yasaklandı. Reuters, Ulusal Ordu’daki asker sayısının yaklaşık 35 bin olduğunu yazarken, “Türk askerinin bölgedeki mevcudiyeti muhalif kuvvetlerin saldırıya uğramasının önüne geçiyor” yorumunda bulundu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle