Dünya Haberleri

DÜNYA

  Suriyeli muhaliflere Türkiyeli başkan

  Hürriyet Haber
  06.01.2015 - 00:38 | Son Güncelleme:

  Suriye muhalefetinin siyasi kanadındaki en büyük oluşum olan Suriye Ulusal Koalisyonu’nun (SUK) İstanbul’da düzenlenen genel kurulunda, koalisyon başkanlığına annesi Hataylı, babası Gaziantepli olan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu Doktor Halit Hoca seçildi.

  30 yıldır Türkiye’de yaşayan 1965 Şam doğumlu Halit Hoca, amaçlarının “Suriye halkının tek meşru temsilcisi olmak ve Suriye halkının geleceği için çalışmak” olduğunu söyledi.Suriyeli muhaliflere Türkiyeli başkan

  Suriye Ulusal Koalisyonu’nun İstanbul’da üç gündür devam eden genel kurulunda 106 oydan 56’sını alarak başkan seçilen Türkmen asıllı Suriyeli muhalif Halit Hoca, koalisyonda hem laik kesimin hem de ılımlı İslamcı grupların desteğini aldı. Suriye’de rejime karşı çatışan gruplar içinde başta Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) olmak üzere SUK’la bağlantılı silahlı grupların güçlendirilmesi için çalışacaklarını vurgulayan Halit Hoca, “Eğer ‘Suriye’nin Dostları’ grubundaki ülkeler Suriye halkına verdikleri sözü tutsalardı bugün Suriye’de bu noktaya gelinmezdi” dedi.

  ‘RUSYA BİZİ DAVET ETMEDİ’

  Hoca, Rusya tarafından bu ayın sonunda Moskova’da yapılması planlanan uluslararası Suriye Konferansı’na kendilerinin davet edilmediğini de söyledi. Hoca, “Suriye’de Esad’ın yerine gelecek ve tam yetki sahibi olacak geçici bir hükümet arayışı için barışçıl siyasi görüşmeler olmadığı sürece biz de Rusya’nın başlattığı inisiyatifin bir parçası olmayı düşünmüyoruz. Ayrıca SUK içerisinde hiç kimsenin Suriye rejimiyle konuşmak gibi bir niyeti yok” diye konuştu.

  ‘Saldırılar halkı hedef alıyor’

  Halit Hoca, Suriye’deki IŞİD ve IŞİD’e bağlı tüm grupların da Suriye muhalefetine darbe vurmak isteyen Suriye rejimi tarafından üretildiğini savundu. “İslam Devleti ve ona bağlı gruplar birdenbire ortaya çıkmadı, onları rejim yarattı. Özgür Suriye Ordusu ise bunlara karşı savaşıyor. ÖSO, IŞİD’i Halep’ten atmayı başardı. Ancak koalisyon güçlerinin hava saldırıları maalesef IŞİD’i değil, Suriye halkını hedef alıyor” dedi. Hoca, aynı zamanda Suriye muhalefeti içerisindeki farklı grupların aynı çatı altında bir araya gelmesi için çalışacaklarını da söyledi. Hoca’nın başkan seçilmesi, Suriye muhalefetinde uluslararası toplum tarafından tanınan tek siyasi oluşum olan SUK’ta Müslüman Kardeşler’in etkisinin azalması olarak değerlendiriliyor.

  İpek YEZDANİ

  ‘Eğit-donat’ta hedef 3 yılda 15 bin kişi

  SURİYELİ muhaliflere yönelik ‘eğit-donat’ programına ilişkin mutabakat muhtırasının ocak ayında imzalanmasının beklendiği ve 3 yılda toplam 15 bin kişinin eğitilmesinin hedeflendiği belirtildi. Diplomatik kaynaklara göre, muhtıra kapsamında mart ayında başlaması planlanan programla Türkiye’de yılda bin 500-2 bin kişi eğitilecek. Ürdün ve Suudi Arabistan ile yılda 5 bin, 3 yılın sonunda da toplam 15 bin kişinin eğitilmesi hedefleniyor. Türkiye’ye eğitim için yaklaşık 100 civarında ABD’li subayın gelmesi öngörülüyor. Kaynaklar, kasım ayında eğitimin Kırşehir’de yapılacağını ifade etmişti. AA

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı