GeriDünya Suriye’den adım adım çekileceğiz
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Suriye’den adım adım çekileceğiz

Suriye’den adım adım çekileceğiz

ABD’nin Suriye’den çekilme kararı sonrası Ankara ile Washington arasında değişik düzeyde temaslar sürerken, ABD Dışişleri’nin Ortadoğu ve Suriye işlerinden sorumlu Müşteşar Yardımcısı Joel Rayburn, Türkiye’ye gelerek İstanbul’da ılımlı Suriye muhalefeti ile görüştü.

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Abdurrahman Mustafa başkanlığındaki Suriyeli muhalefet heyetinde, terör örgütü PYD/YPG/PKK’ya karşı çıkan Suriye Ulusal Kürt Meclisi temsilcileri de yer aldı. Görüşmeyle ilgili Hürriyet’e bilgi veren SMDK Başkanı Mustafa, ABD heyetinin Suriye’den çekilme stratejisinde bir değişiklik olmadığını, çekilmenin aşama aşama gerçekleşeceğine dair kendilerine güvence verildiğini ifade etti ve şunları anlattı:

TÜRKİYESİZ OLAMAZ

“Suriye’de Esed rejiminin saldırıları devam ettiği sürece siyasi çözüme kavuşmanın mümkün olmadığını bir kez daha söyledik. ABD çekildikten sonra Suriye’nin kuzeydoğusunda Türkiye sınır hattında güvenli bölge kurulmasına ve bu konuda Türkiye’nin tüm düşüncelerine katıldığımızı vurguladık. Bölgede Türkiye olmadığı takdirde İran ve Rusya’nın hegemonyasını daha da artıracağına dikkat çektik.”

REJİMİ GÖRMEK İSTEMİYORLAR

“ABD’li yetkililer güvenli bölge konusunda Türkiye ile yürütülen temasların olumlu gittiğini söylediler. Özellikle söz konusu bölgenin nasıl idare edileceğine dair teknik düzeyde kapsamlı görüşmeler yapıldığı bilgisini verdiler. Başta ABD’nin Suriye’de çekileceği yerler olmak üzere ne İdlib’de ne Menbiç’de rejim güçlerini görmek istediklerini söylediler. Rejim İdlib dahil diğer yerleri zorla almaya kalkışırsa ABD’nin gerekeni yapacağı mesajını verdiler.” 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle