GeriDünya Suriye'de insani yardım ve saldırıların durması için iki grup oluşturuldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Suriye'de insani yardım ve saldırıların durması için iki grup oluşturuldu

Suriye'de insani yardım ve saldırıların durması için iki grup oluşturuldu

Almanya'nın Münih kentindeki Uluslararası Suriye Destek Grubu'nun toplantısında alınan kararla, Suriye'ye insani yardım ulaştırılması ve saldırıların durması için çalışacak iki grup oluşturulduğu bildirildi.

İslam İşbirliği Teşkilatı'ndan (İİT) yapılan yazılı açıklamada, Suriye'de insani yardımların hiçbir engelle karşılaşmadan ulaştırılması ve ülkedeki saldırıların durması için çalışmakla görevlendirilen iki grubun Birleşmiş Milletler (BM) yönetimi altında çalışacağı belirtildi.  

Açıklamada, Suriye Destek Grubu'nun "insani yardımların abluka altındaki bölgelere ulaştırılması, saldırıların bir hafta içinde durması, BM gözetiminde en kısa zamanda müzakerelere başlanıp siyasi çözüm yolunda adım atılması konusunda" yürüttüğü görüşmelerin takdirle karşılandığı kaydedildi.  

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, önceki gün yaptığı açıklamada, Suriye Destek Grubu'nun ülkedeki şiddetin bir hafta içinde durdurulması, abluka altındaki bölgelere insani yardımların ulaştırılması yönünde karar aldığını, ABD ile Rusya başkanlığında ve BM gözetiminde yeni bir çalışma grubunun saldırıların durdurulması için gelecek haftadan itibaren çalışmaya başlayacağını duyurmuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle