GeriDünya Suriye'de dünyanın tanımadığı seçim!
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  15
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Suriye'de dünyanın tanımadığı seçim!

Suriye'de dünyanın tanımadığı seçim!

Suriye'de bugün rejim kontrolündeki bölgelerde genel seçim düzenleniyor. BM'nin tanımadığı seçimleri, ABD de "meşru" görmüyor.

Parlamento üyelerinin belirleneceği seçim, yoğun güvenlik önlemleri altında yapılıyor.

Suriyeli muhaliflerin kabul etmediği seçimlere Birleşmiş Milletler (BM) de "ilgisiz".

Suriyede dünyanın tanımadığı seçim


BM, Suriye rejiminin yarın düzenleyeceği genel seçimlerle ilgilenmediklerini, odak noktalarının Cenevre'deki müzakereler olduğunu bildirdi.

Suriyede dünyanın tanımadığı seçim

"İLGİLENMİYORUZ"

BM Genel Sekreter Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, basın toplantısında AA'nın sorusu üzerine yaptığı açıklamada, BM olarak Cenevre'de yarın devam edecek müzakerelere odaklandıklarını ve bunu sürdüreceklerini belirtti.

"Biz söz konusu seçimlerle ilgilenmiyoruz" diyen Haq, tarafların karşılıklı olarak iyi niyetle çözümü müzakere etmelerini istediklerini söyledi.

Suriyede dünyanın tanımadığı seçim


BM'nin Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'nın odaklandığı konunun da bu seçimler olmadığını vurgulayan Haq, BM olarak taraflar arasındaki diyalogla ilgilendiklerini ifade etti.

Suriye'de çatışmaların durması kararının ardından bazı ihlaller olsa da son dönemde bu ülkedeki şiddetin önemli ölçüde azaldığını dile getiren Haq, tüm tarafların şiddete geri dönmemelerini temin etmek için çaba harcadıklarını kaydetti.

Suriyede dünyanın tanımadığı seçim

ABD: SONUÇLARINI TANIMAYACAĞIZ

ABD yönetimi de Suriye’de rejimin yapacağı genel seçimlerden çıkacak sonucu tanımayacağını bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığından üst düzey bir yetkili, kendileri için bu seçim sonucunun geçersiz olacağını söyledi.

Yetkili, Esad rejiminin, iç savaşın başlaması sonrasında milyonlarca Suriyelinin evlerini terk ettiği ülkede bugün yapacağı seçimin Suriye halkını temsil ettiğini düşünmediklerini belirtti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, düzenlediği basın toplantısında, Cenevre’de bugün yapılması planlanan Suriye görüşmeleriyle aynı tarihte gerçekleştirilecek seçimin sonuçlarını “meşru” görmediklerini ifade etmişti. Toner, “Temsiliyet anlamında bu seçimi meşru görmüyoruz. Bu seçimler Suriye halkının iradesini temsil etmiyor” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Önceliklerinin Cenevre’de yapılacak görüşmeler olduğu ve buna yoğunlaştıklarını belirten Toner, Suriye’de şu anda seçim düzenlemek için “erken” olduğunu söylemişti. 

Suriyede dünyanın tanımadığı seçim


Yorumları Göster
Yorumları Gizle