GeriDünya Suriye’ye yaklaşımım aynı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Suriye’ye yaklaşımım aynı

Suriye’ye yaklaşımım aynı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, önceki günkü söylediği ve ‘Suriye politikasında değişikliğe mi gidiliyor’ sorularına yol açan ‘Geçiş sürecinde Esed’le gidilme gibi bir şey olabilir’ şeklindeki sözlerine açıklık getirdi. Erdoğan, “Benim, Suriye politikasıyla ilgili Türkiye’nin yaklaşımı, başbakanlığım dönemimden itibaren neyse bugün de aynıdır” dedi.

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, Suriye’ye yönelik yaklaşımında başbakanlık döneminden bu yana değişiklik olmadığını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nda Makedonya Cumhurbaşkanı Gyorge Ivanov’la yaptığı görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, “Dün, ‘Geçiş sürecinde Esed’le gidilme gibi bir şey olabilir’ şeklinde bir ifadeniz yer aldı. Bazı gazetelerde Suriye politikasının değişikliğe gidileceği şeklinde yorumlandı. Siz bu konuda ne dersiniz” şeklinde soru üzerine, “Arkadaşlar bunlar kasıtlı arayışlar. Yani benim, Suriye politikasıyla ilgili Türkiye’nin yaklaşımı, Başbakanlığım dönemimden itibaren neyse bugün de aynıdır” dedi. 

‘Esed ile bu iş olsa beş yıldır olurdu’

Suriye’de şu an bir DAEŞ terör örgütünün olduğuna dikkati çeken Erdoğan, şöyle devam etti: “Diğer tarafta diğer örgütlerin yaklaşımı ortada, diğer taraftan da rejim ortada. Burada bütün bu çalışmalarda hangi ülkeler bu işin kotarılmasına girecekse burada böyle bir çalışmayı yapacaksa bu çalışma sürecini ben ifade ediyorum. Geçiş süreci dediğim olay da odur. Ben orada şu açıklamayı da yaptım Emirgan’da dikkat ederseniz, Esed ile asla Suriye’nin kurtuluşu söz konusu değildir. Bir defa zaten Esed’li olan bir anlayışa da muhalif kesimler ‘evet’ demiyor. Onunla beraber bu iş olacak olsa zaten 5 senedir olurdu. Bunu kabul etmedikleri için zaten bütün bu şu andaki mücadele devam ediyor ve bir defa Esed zerre kadar Suriye’ye sevgisi varsa, zerre kadar Suriye halkına sevgisi varsa bu işi bırakıp gitmek durumunda. Bizim Suriye’nin içiyle herhangi bir derdimiz yok, ama 911 kilometre sınırımızın olduğunu da ne Esed unutmasın, ne de dünya unutmasın. Bizim 911 km sınırımız var ve her an oradaki terör örgütlerinin tehdidi altındayız. Biz buna bir yere kadar sabrederiz, ama ondan sonra sabrın da bir sınırı var. Çünkü 2 milyon insanı bakan, besleyen, bunlara kapısını açan kim? Biziz. Niye açıyoruz? Biz Müslümanız. Biz Hıristiyana da kapımızı açıyoruz, Ezidi geliyor ona da açıyoruz. Biz hiçbirisine kapımızı kapamadık niye? İnsan oldukları için. Bizim bu gösterdiğimiz anlayışı kimse gösteriyor mu? Göstermiyor.”

Destek veren pek çıkmadı

Türkiye’nin şu ana kadar harcadığı paranın 7.5 milyar doları bulduğunu belirten Erdoğan, şöyle devam etti: “Dünyadan bize gelen ise 420 milyon dolar. Böyle bir süreç içinde herhalde bizim de ne yapmamız gerektiğini, ne yapacağını birileriyle oturup konuşmamız gerekiyor. Burada tabii bu sürecin içerisinde olma durumunda olan ülkelerle de görüşüyoruz. Bunu biz ABD ile de görüşüyoruz, Rusya ile de görüşüyoruz, İran’la defaatle görüştük, Ürdün’le, Suudi Arabistan’la özellikle Katar ile bu süreç içinde devamlı görüşüyoruz. Avrupa ülkeleriyle bunları görüştük, görüşüyoruz ama ne yazık ki sadece burada Katar, Suudi Arabistan gibi ülkelerin dışında bizimle bu sürecin içerisinde yer alan doğrusu Türkiye’ye destek veren de hemen hemen pek çıkmadı. Temenni ederim bundan sonra çıkar.”