GeriDünya Suriye’deki muhaliflere eğitim talebi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Suriye’deki muhaliflere eğitim talebi

Suriye’deki muhaliflere eğitim talebi
refid:27276757 ilişkili resim dosyası

ABD ve Türkiye arasında IŞİD’e karşı mücadeleye Ankara’nın sağlayacağı katkılar konusunda New York’ta kıran kırana bir pazarlık yaşanırken, dünkü Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden görüşmesinden önce Amerikan Yönetimi’nden ilk somut istek geldi.

Üst düzey Amerikalı bir yetkili, Türkiye ile Suriye’deki muhaliflere eğitim ve ekipman sağlama konusunu görüştüklerini resmen açıkladı.
ABD’nin IŞİD’e karşı oluşturduğu askeri koalisyona 5 Arap ülkesi Ürdün, Bahreyn, Suudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin ardından Belçika ve Hollanda’nın da katıldığı ilan edilirken, üst düzey bir Amerikalı yetkili, aralarında Hürriyet’in de bulunduğu bir grup gazetenin temsilcisine ABD delegasyonunun bulunduğu Waldorf Astoria Oteli’nde bilgi verdi. Amerikalı hükümet yetkilisi, Türkiye’nin IŞİD’e karşı yürütülen mücadeleye ne tür somut destek sağladığı ve Türkiye’nin İncirlik Üssü’nün IŞİD’e karşı savaşta kullanılması karşılığında Suriye’de güvenli bölgeler oluşturulması şartına Washington’ın nasıl baktığı sorusu üzerine, şu yanıtı verdi: “Türkiye, (Suriye’deki muhaliflere) eğitim ve ekipman sağlama dahil birçok konu hakkında halen görüşme halinde olduğumuz yakın bir müttefiktir. Bu görüşmelerin nasıl sonuçlanacağı konusunda daha fazla bir şey söyleyemem. Tampon bölgelerle ilgili neyi tartışıp neyi tartışmayacaklarına dair bütün bu fikirleri gördüm. Ama görüşmelerin nasıl devam edeceğini görmek zorundayız. Türkiye’nin ne yapıp ne yapmak istemediği konusundaki görüşmenin ortasındayız.”

SUUDİ ARABİSTAN YETMEDİ

Obama’nın açıkladığı IŞİD’e yönelik mücadele planının başlıklarından Suriye’deki ılımlı muhaliflere eğitim ve ekipman sağlanması, stratejinin en önemli ayaklarından biriydi. Koalisyona destek veren Suudi Arabistan’ın 5 bin 400 muhalif savaşçıya eğitim yeri sağlayacağı geçen hafta açıklandı. Ancak Obama Yönetimi, CIA’in değerlendirmesine göre sayıları 20 bin-31 bin arasında olan IŞİD militanlarına karşı bu kadar savaşçının eğitilmesinin yeterli olmayacağı yönünde eleştiriler aldı. Ayrıca, Pentagon’un eğitilecek kişilerin geçmişine ilişkin 3-5 aylık bir araştırma ve 8-12 aylık bir eğitim programı planlaması da bu sürenin çok uzun olduğu tepkilerine neden oldu. Washington, Suudi Arabistan dışında yerler aramaya başlamıştı. Pentagon Sözcüsü Tuğamiral John Kirby de, Suriye’de ABD Savunma Bakanlığı’ndan eğitim alacak gruplar için Türkiye ile görüşme yapılıp yapılmadığı sorusuna, “Türklerin
bölgede deneyimi olduğunu biliyoruz. Ilımlı muhalefet konusunda görüşlerine açık olacağız” demişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle