GeriDünya Suriye: ABD'nin yaptığı "savaş suçu"
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Suriye: ABD'nin yaptığı "savaş suçu"

Suriye resmi basını, Amerikan helikopterlerinin Irak sınırındaki köyde bir binayı bombalamasını, "savaş suçu" nitelemesiyle başlığa çıkardı.

Hükümet yanlısı Teşrin gazetesi, ABD Başkanı George Bush yönetimini sorumlu tuttuğu saldırıyla ilgili haberinde, "Irak'tan gelen Amerikan kuvvetleri soğukkanlılıkla bir cinayet işlemiştir. Irak sınırına 8 kilometre uzaklıktaki sakin bir köyde 8 Suriyeli sivili öldürerek savaş suçu işlemişlerdir" ifadesi yer aldı.

Haberde, "Bu saldırı, Bush yönetiminin aptallığını ve Amerikan kuvvetlerinin Irak ve Afganistan'da işlediği suçlara ışık tutmaktadır. Bush yönetimi, Irak, Afganistan ve şimdi de Suriye'de işlediği ve halkların nefretini uyandıran, imajına zarar veren savaş suçlarının hesabını vermelidir" denildi.

"Bush ve savaş ekibinin" yakında görevden ayrılacağından memnuniyet duyulduğu belirtilen yazıda, ABD ya da dünyada bu ekibin kimse tarafından özlenmeyeceği de belirtildi ve bu ekibin, neden olduğu can ve mal kayıpları yüzünden halklar tarafından lanetlendiği ifade edildi.

İktidar partisi Baas'ın gazetesi El Baas'ta ise hava saldırısı, "eşi benzeri görülmemiş bir macera" olarak nitelendi.

Haberde, "Başkan Bush, bugün halkına teröre karşı mücadelede yeni bir hikaye anlatabilir. Binince kez Amerikan ulusuna yalan söyleyebilir ama görevden ayrılmasının arifesinde ellerine bulaşan sivillerin kanını asla gizleyemeyecek" denildi. İktidara yakın El Vatan gazetesinde de "Amerikan terörü Suriye'yi vurdu" başlığı dikkati çekti.

El Vatan'ın haberinde, "ABD, kara listesine sivillerin ihlaline yönelik yeni bir kara sayfa düşmüştür. Amerikan saldırısı, Suriye'nin egemenliğinin ihlalidir" denildi.
Suriye basını ayrıca, pazar günü Amerikan askerlerinin helikopterlerden inerek inşa halindeki sivil bir binaya baskın düzenlediğini ve işçilere ateş açarak 8 kişinin ölümüne yol açtığını yazdı.

Devlet televizyonu ve resmi haber ajansı SANA'daki haberlerde de 4 Amerikan helikopterinin pazar günü yerel saatle 16.45'te Suriye hava sahasını ihlal ettiği ve Suriye topraklarından 8 kilometre içeri girdiği belirtildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle