Dünya Süpürge sapıyla işkenceye 8.7 milyon dolar tazminat
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Süpürge sapıyla işkenceye 8.7 milyon dolar tazminat

New York'ta götürüldüğü karakolun tuvaletinde polislerin süpürge sapıyla işkence yaptığı Haitili göçmen, varılan anlaşma sonucu 8.7 milyon dolar tazminat alacak.

Abner Louima adlı göçmene ödenecek tazminat, New York Belediye Başkanı Rudolph Giuliani'nin iş başına gelmesinden bu yana ödenen en yüksek tazminatlardan biri ve böyle bir dava için bugüne kadar verilen tazminatların en yükseği. Tazminatın 7.125 milyon dolarını New York Belediyesi, 1.625 milyon dolarını ise ‘‘Polis Devriyeleri Gönüllüler Derneği’’ adlı kuruluş ödeyecek.

Abner Louima, ‘‘Kendimi zengin biri olarak değil, uğradığı işkenceye rağmen hayatta kalarak adaletin tecelli ettiğini gören şanslı biri olarak görüyorum’’ dedi. Louima bundan 4 yıl önce Brooklyn'deki bir gece kulübü önünde çıkan kavga sonrasında polisler tarafından elleri kelepçeli olarak karakola götürülmüş ve Justin Volpe adlı polisin, makatından tahta süpürge sapıyla yaptığı işkenceye maruz kalmıştı. İdrar kesesi ve kalın bağırsağı zedelenen Abner Louima, 2 ay hastanede yatmıştı.

Olaya adı karışan polis memuru Volpe suçunu itiraf etmiş ve 30 yıl hapse mahkum olmuş, Louima ise belediye ve polis teşkilatı aleyhine 155 milyon dolarlık tazminat davası açmıştı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle