GeriDünya Süper Salı berabere
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Süper Salı berabere

Süper Salı berabere
refid:8182331 ilişkili resim dosyası

"Süper Salı" önseçimleri, siyaset yarışına daha da fazla heyecan katarak savaşı iyice kızıştırdı.

Hillary’ye California ikramiyesi

Amerikan başkanlık seçimlerinin en kritik dönemeci olan "Süper Salı" önseçimlerinde Demokrat cephe yarışı berabere tamamladı. Senatör Obama 13 eyaleti kazandı. Buna karşılık Hillary sekiz eyalet aldı, ancak "delege sayısı" yüksek California ve New York’u kaparak yarıştaki liderliğini korudu

McCain fark attı

Cumhuriyetçi Parti’de ise Arizona Senatörü John McCain, New York ve California gibi büyük eyaletler dahil 9 eyaleti aldı. Eski Vali Romney yedi, Baptist televaiz Huckabee ise beş eyalette yarışı kazandı. Delege sayısında Demokratlar’da Hillary Clinton, Cumhuriyetçiler’de ise Senatör McCain önde.

ABD’de, Beyaz Saray başkanlık koltuğuna giden yoldaki "kritik dönemeç" sayılan "Süper Salı" önseçimleri, siyaset yarışına daha da fazla heyecan katarak savaşı iyice kızıştırdı.

Ülkenin bir yakasından diğerine uzanan toplam 24 eyaletteki önseçimlerde özellikle Demokrat Parti’de Senatör Hillary Clinton ile Senatör Barack Obama arasında nefes kesici bir yarış yaşandı. Demokrat Parti, 22 eyalette önseçime gitti, Obama 13 eyalette, Hillary sekiz eyalette kazandı. New Mexico’da ise sayım sürüyor. Ancak Senatör Clinton, Arkansas, Tennessee, Oklahoma, Massachusetts gibi eyaletlerin yanı sıra delege sayısı yüksek California, New York ve New Jersey eyaletlerini kazanarak yarıştaki liderliğini korudu. Hillary ABD’nin deniz aşırı toprağı olan Amerikan Samoası’nda da ipi göğüsledi.

Demokrat Parti’deki kurallara göre, delegeler alınan oya oranla dağılıyor. Bu durumda, mevcut son rakamlara göre, Hillary Clinton, toplam delege sayısında 1000’e çıkarken, Obama da delege sayısını 902’ye çıkardı. Kesin rakamlar ortaya çıktığında iki aday adayının birbirine "çok yakın" olacağı tahmin ediliyor. Illinois Senatörü Obama, Connecticut gibi "bir Clinton bölgesi sayılan" eyalette bile önseçimi kazandı. Obama’nın, batıda, doğuda, güneyde ve hem de Alaska gibi "ülke dışında" yer alan eyelette kazanması siyasi gözlemcileri şaşırttı. Obama, "Hareketimiz gerçek. Zamanımız geldi. Beklediğimiz biziz, değişim geliyor" dedi. Zafer konuşmasını andıran bir konuşma yapan Hillary Clinton "Ekonomiyi yeniden inşa etmemize, bu savaşı bitirmemize izin verin diyoruz. Bu ülkenin yaralarını iyileştirmemize, dünyaya liderlik etmemize, bu anı yaşamamıza izin verin. Hazır olduğumuzu biliyorum. Teşekkürler, Tanrı sizi korusun" dedi.

MCCAIN DURDURULAMAZ

Cumhuriyetçi Parti’de ise, Senatör John McCain, dokuz eyalette önseçim yarışını kazanarak beklendiği gibi açık bir farkla öne çıktı. Eski Arkansas Valisi olan Baptist televaiz Mike Huckabee, beş güney eyaletinde seçimi önde bitirdi. Eski Massachusetts Valisi Mitt Romney ise yedi eyalette ipi göğüsledi.

Toplam delege sayısında, John McCain 703’e çıktı. Cumhuriyetçi Parti’deki kurallar, McCain’in, kazandığı yerdeki tüm delegeleri toplamasını sağladı. New York, California gibi bütün büyük eyaletlerde önde bitiren John McCain için "artık durdurulamaz" deniliyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle