Dünya Haberleri

DÜNYA

  Sünniler koalisyon görüşmelerini askıya aldı

  Hürriyet Haber
  24.02.2006 - 00:10 | Son Güncelleme:

  Irak’taki ana Sünni siyasi grup olan Irak Uyum Cephesi, Şii saldırılarının başlamasından Şii lider Büyük Ayetullah Ali el Sistani’yi sorumlu tutarak, hükümet kurmaya yönelik koalisyon görüşmelerini askıya aldığını açıkladı.

  Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, türbe ve camilere yönelik saldırıların yarattığı gerginliği yumuşatmak için dün taraflarla bir toplantı yaptı. Talabani, "Ülkede büyük bir kargaşa riski var. Ama iç savaş durumu yok" dedi.

  Sünni cephesinin sözcüleri, Şii ağırlıklı hükümet, 150’den fazla Sünni camisine yapılan saldırılar için özür dileyinceye kadar, hükümet kurma çalışmalarına katılmayacaklarını söylediler. Uyum Cephesi’ndeki partilerin en büyüğü olan Irak İslami Partisi’nden Raşid el Azavi de, "Sünni camilerine ve Irak İslami Partisi’nin bazı bürolarına yönelik saldırılarla ilgili olarak Şii koalisyonundan açık bir kınama bekliyorduk. Ama bu olmadı" dedi.

  Sünniler, Askariye türbesine yönelik saldırının ardından, protesto gösterileri yapılması çağrısında bulunan El Sistani’yi suçluyorlar. El Sistani daha sonra Sünni camilere saldırılmaması talimatı vermiş, ancak etkisiz kalmıştı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı