GeriDünya Sünniler birleşti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sünniler birleşti

Sünniler birleşti
refid:6927203 ilişkili resim dosyası

Mühendis, tüccar gibi sıradan Iraklılardan oluşan direniş örgütleri birleşme kararı aldı. Bundan böyle yedi Sünni direniş örgütü, aynı zamanda siyasi bir grup gibi hareket ederek işgali sona erdirmeyi deneyecek.

The Guardian gazetesine konuşan direnişçiler, "Türkiye ve S. Arabistan birleşmemiz yönünde teşvik etti" dedi.

IRAK’ta, ABD işgaline ve desteğindeki hükümete karşı savaşan önde gelen yedi Sünni direniş örgütü, bundan böyle ortak hareket etme ve birleşme kararı aldı. Iraklı direnişçiler, Türkiye ve Suudi Arabistan’ın birleşme için kendilerini teşvik ettiği iddia etti. Irak Haması’nın Zubeydi kod adlı lideri, "Türkiye ve Suudi Arabistan birleşmemiz yönünde bizi teşvik etse de bizden korkuyorlar" dedi.

Iraklı direniş örgütlerinin liderleri, ABD öncülüğünde 2003’te başlayan işgalin ardından, ilk kez Batı medyasına röportaj verdi. İngiliz Guardian gazetesine konuşan Sünni direniş örgütlerinden 1920 Devrim Tugayı, Ensar el Sünni ve Irak Haması liderleri, El Kaide ile Baas’ı kabul etmediklerini ve diğer Sünni gruplarla güçlerini birleştirme kararı aldıklarını vurguladılar.

Guardian gazetesi temsilcileriyle Şam’da gerçekleşen görüşmede Iraklı direnişçiler, bütün yabancı birlikler Irak’ı terkedene kadar, silahlı direnişi sürdüreceklerini vurguladılar.

Adını 1.Dünya Savaşı’nın ardından İngilizlere karşı başlatılan direnişten alan 1920 Devrim Tugayı’nın Abdullah Süleyman Ömeri kod adlı siyasi başkanı, şu ilginç açıklamada bulundu:

"Direnişçilere yabancı bir hükümetin yardımı söz konusu değil. Ancak, yardım önerisinde bulundular. Ülke dışından destek almayan modern tarihin ilk direniş hareketiyiz. Direnişin birleşmesi için, Türkiye ile Suudi Arabistan’ın baskısı ve teşviği oldu."

ABD BİR YILDA GİDER

Irak Haması’nın Ebu Ahmed kod adlı lideri, "Barışçı direniş işgali sona erdirmeyecek. ABD onlarca yıl kalmayı tasarladığını açıkça ortaya koydu. Ancak şimdi direniş içindeki ortak görüş, bir yıl içinde Irak’ı terk etmeye başlayacakları yolunda" diye konuştu.

Aslında Bağdatlı bir tüccar olan Ömeri, örgütlenmeyi şöyle anlattı:

"Nerede işgal varsa biz oradayız, Musul’den Bağdat’a, Samarra’dan Basra’ya Hilla’dan Kerkük’e kadar. Basra’daki İngiliz güçlerine de saldırı düzenledik. Sünni tarikatçısı bir örgüt değiliz. Tugayların lideri Kürt. Irak, Iraklılarındır, biz sadece işgalcilerle işbirliği yapanlarla yapmayanları ayırt ediyoruz."

Irak Haması’nın Abdülrahman el Zübeydi kod adlı yöneticisi ise örgütlerinin Saddam’dan kalan silahlara bağlı olduğunu ve bu silahları aracılar vasıtasıyla Irak ordusundan satın aldıklarını söyledi. İran’ın, İslamcı direniş örgütlerine silah, para ve Şii militanlardan saldırmazlık garantisi teklif ettiğini savunan Zübeydi, bunu reddettiklerini ama El Kaide’nin bu teklifi kabul ettiğini düşündüklerini söyledi. Zübeydi, "İran’a güvenmiyoruz. Arap ve diğer hükümetlerin yardımına ihtiyacımız var. Ancak Türkiye ve Suudi Arabistan birleşmemiz yönünde bizi teşvik etse de bizden korkuyorlar" dedi.

İşgali destekleyen kardeşim olsa öldürürüm

1920 Devrim Tugayı sözcüsü ise şunları söyledi:

"Bizce Irak’ta iki tip insan var. Sünni ya da Şii değil, Kürt ve Arap değil, Müslüman ve Hıristiyan değil, işgalin yanında olanlar ve işgale karşı olanlar. İşgale destek veren kardeşim bile olsa onu öldürürüm, ancak masumlara dokunulmamalı."

EL KAİDE’YE NEFRET

Iraklılar arasında El Kaide’ye karşı bir nefretin doğmaya başladığını da belirten direnişçiler, El Kaide’nin yüzünden, Irak direnişinin terör gibi görüldüğünü ifade ederek, masum insanların ölümüne neden olan intihar saldırılarına karşı olduklarını vurguladı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle