GeriDünya Suikastta damat parmağı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Suikastta damat parmağı

Suikastta damat parmağı
refid:3421895 ilişkili resim dosyası

Lübnan’ın eski Başbakanı Hariri’ye suikastı soruşturan BM savcısının raporunda, cinayet planının Suriye ve Lübnan istihbarat servislerinin onayından geçtiği belirtiliyor. Raporda ismi geçmese de, planın arkasındaki elebaşı olarak Suriye lideri Esad’ın damadı Asıf Şevket görülüyor.

Alman savcının, Şevket’in ve Esad’ın kardeşi Mahir’in isimlerini son anda rapordan çıkardığı ortaya çıktı.
/images/100/0x0/55eb1bdef018fbb8f8aba4ed


BM öncülüğünde yapılan Refik Hariri suikastı soruşturmasında dikkatler, Suriye Devlet Başkan Beşar Esad’ın kızkardeşi Büşra’nın kocası olan askeri istihbarat şefi Asıf Şevket üzerinde toplanıyor.

Amerikan New York Times gazetesinin haberine göre, BM soruşturmasını yürüten Alman savcı Detlev Mehlis, Şevket’in, eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri suikastında parmağı olan Suriye ve Lübnan gizli servislerinin elebaşısı olduğunu düşünüyor. Ancak raporda Şevket’in adı resmen belirtilmiyor.

Haberini, BM’deki diplomatik kaynaklara dayandıran gazete, Şevket’in, Suriye istihbarat şefi ve ülkenin ikinci güçlü adamı olduğuna dikkat çekiyor. Güvenlik nedeniyle, kimliğini açıklamadığı diplomatik kaynağın, ‘Cinayet hiç şüphesiz yukarıyla bağlantılı. Bu tipik bir cinayet şirketi’ dediğine dikkat çeken gazete, raportör Mehlis’in de, suikastın son derece organize ve yetkin bir grup tarafından her türlü olanak kullanılarak yapıldığını belirttiğini yazdı.

400 kişiyle görüşülüp, 60 binden fazla belge incelendikten sonra hazırlanarak BM Genel Sekreteri Kofi Annan’a önceki gün sunulan raporunda Mehlis, ‘Hem Lübnanlı hem de Suriyelilerin bu terörist eyleme karıştığını gösteren kanıt bulunmaktadır’ diyor ve suikastın ayları bulan bir planlamadan sonra düzenlendiğini vurguluyor. Mehlis, Hariri suikastı için Suriye ve Lübnan istihbarat servislerinin tam bir işbirliği içinde çalıştıklarını ifade ediyor.

Mehlis’in, hazırladığı raporda son anda Suriye lehine değişiklikler yaptığı da dün ortaya çıktı. Bazı BM diplomatları, savcının, raporda daha önce yer alan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın kardeşi Mahir Esad, kayınbiraderi Asıf Şevket ve diğer bazı üst düzey Suriyeli yetkilinin isimlerini son dakikada çıkardığını iddia etmişti. Mehlis, söylentiler üzerine basın toplantısı düzenleyerek, bu isimlerin tanık ifadeleri doğrulanamadığı için rapordan çıkarıldığını savundu. Raporda, Esad ve Şevket’in isimleri anılarak, ‘Hariri’yi öldürme kararı aldıkları’ bildiriliyordu.

SURİYE’DEN İTİRAZ

Suriye, BM raporunu taraflı buldu. Enformasyon Bakanı Mehdi Dahlallah, BM soruşturma komisyonunun açıkladığı raporun Suriye’ye karşı açık siyasi manifesto olduğunu söyledi. Dahlallah, gerçeklerden uzak olarak nitelendirdiği BM raporunun Suriye’ye düşmanlıklarıyla isim yapmış tanıkların asılsız iddialarına dayanılarak hazırlanmış olduğunu öne sürdü.

ABD Başkanı George W. Bush ise, raporun ‘ciddi biçimde rahatsız edici’ olduğunu belirterek, en kısa zamanda BM Genel Kurulu’nda konu hakkında bir oturum düzenlenmesi gerekiğini vurguladı.

Suikastçı Lübnan Başkanı’nı cepten mi aradı

Raporda, Lübnan Devlet Başkanı Emile Lahud ile ilgili önemli bir ayrıntı da bulunuyor. Buna göre, suikastta kilit rol oynayan Suriye yanlısı bir vakfın lideri Ahmed Abdül Al, Hariri ile birlikte 15 kişinin öldüğü bombalı saldırıdan birkaç dakika önce, Lahud’u aradı. Raporda, ‘Abdül Al, suikastın gerçekleşmesinden hemen önce, raporda yer alan bütün önemli kişileri telefonla aradı’ ifadesi yer alıyor. Lübnan parlamentosundaki Suriye karşıtı milletvekilleri, rapor üzerine Lahud’un istifasını istedi. Milletvekili Cibran Tueyni, ‘Birinin Devlet Başkanı olarak kalmak için bu tür planlar yapması anormal’ dedi.

Lübnanlı General Hamdan

‘Onu yolculuğa gönderiyoruz, bay bay Hariri’

BM raporunda, Suriye yanlısı Lübnanlı generaller de suçlanıyor. Suçlanan generallerin başında gelen Cumhuriyet Muhafızları Tugay Komutanı General Mustafa Hamdan, ifadesi alınan bir görgü tanığının ifadesine göre, Hariri’yi İsrail yanlısı olmakla suçladıktan sonra, ‘Onu bir seyahata yollayacağız.

Bay bay Hariri’ dedi.

Raporda suikasta karışmakla suçlanan ve daha önce tutuklanan Lübnanlı generaller şunlar: Gen. Cemil Sayyed, Gen.Mustafa Hamdan, Gen.Raymond Azar. Raporda ayrıca, Suriye’nin Lübnan’daki istihbarat şefi Gen. Rustum Gazali de cinayeti planlayanlar arasında olmakla suçlanıyor. Suikasttan birkaç gün önce Gazali’nin, Hariri’nin korunmasıyla görevli grubun şefiyle görüştüğü ve ‘Güvenliğinin yetersiz’ olduğu bilgisini aldığı da raporda belirtiliyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle