Dünya Haberleri

DÜNYA

  Suflörü Dışişleri Bakanı

  Ahmet KÜLAHÇI / BERLİN
  15.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, yeni kabinede görev almayacak, ancak Dışişleri Bakanlığı koltuğunu ‘sağ kolu’ diye adlandırılan Başbakanlık Genel Sekreteri Steinmeier’e emanet ediyor. Steinmeier, toplantılarda sık sık Schröder’in kulağına bir şeyler fısıldarken görüldüğü için ‘Başbakan’ın suflörü’ olarak anılıyor.

  Hıristiyan Demokrat/Hıristiyan Sosyal Birlik Partileri (CDU/CSU) ile pazartesi günü büyük koalisyon pazarlığına başlayacak olan Sosyal Demokrat Parti (SPD) şimdiden müstakbel bakanlarını belirledi.

  SPD Genel Başkanı ve partinin Meclis Grup Başkanı Franz Müntefering, kendisinin Merkel kabinesinde Federal Çalışma Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı görevlerini üstleneceğini açıkladı.

  Yeşiller Partili Joschka Fischer’in 7 yıldır sürdürdüğü Federal Dışişleri Bakanlığı’na Başbakan Gerhard Schröder’in ‘sağ kolu’ olarak bilinen Başbakanlık Dairesi Başkanı Frank- Walter Steinmeier’in getirileceği açıklandı.

  YERİ DOLDURULAMAZ

  5 Ocak 1956 doğumlu müstakbel Dışişleri Bakanı Steinmeier, hukuk öğrenimi gördükten sonra bir süre kamu hukuku ve siyasi bilimler dalında öğretim görevlisi olarak çalıştı. Schröder’in Aşağı Saksonya eyaleti Başbakanı olduğu 1991 yılından bu yana yakın çalışma arkadaşı oldu. 1999 yılında Başbakanlık Dairesi Başkanlığı’na getirilen Steinmeier, o zamandan beri Başbakan Schröder’in hem gözü hem de kulağı olarak tanınıyor. Gümüş rengi saçlarıyla dikkat çeken Steinmeier, bakanlar kurulu toplantısında Schröder’in hep solunda yerini alarak, kulağına bazen bir şeyler fısıldarken, bazen de küçük kağıt parçalar üzerine yazdığı notları iletmesiyle dikkat çekiyor. Bu yüzden de Steinmeier bazı çevreler tarafından ‘Schröder’in suflörü’ olarak niteleniyor.

  Almanya’da yayınlanan Süddeutsche Zeitung Gazetesi, danışman için ‘Yeri doldurulamaz adam’, haftalık Die Zeit Gazetesi de ‘Dr. Hatasız’ yorumunu yaparken bazıları ise Mario Puzo’nun ‘Baba’ (The Godfather) eserindeki ‘danışmana’ (consiglieri) bile benzetilmişti.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı