GeriDünya Sudan'daki çatışmalarda ölü sayısı 36'ya yükseldi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sudan'daki çatışmalarda ölü sayısı 36'ya yükseldi

Sudan'ın kuzey-güney sınırındaki tartışmalı Abyei bölgesinde çıkan çatışmalarda ölenlerin sayısı 36'ya yükseldi.

Misseriya liderlerinden Hamid El Ensari, Kuzey ve Güney Sudan ile bölgedeki müttefik kabilelerinin üzerinde hak iddia ettiği bölgede, cumadan beri 13 Misseriya kabilesi mensubunun öldüğünü, 38'inin yaralandığını kaydetti.

Güney kaynakları, güneyli Dinka Ngok ve göçebe Arap Misseriya kabileleri arasında cuma gününden bu yana meydana gelen çatışmalarda, Misseriyaların 23 Dinka öldürdüğünü belirtmişti.

Abyei'deki Dinka Ngok kabilesinin güneyle bağlantısı bulunan önde gelen isimleriyse Hartum hükümetini bölgedeki çatışmalardan sorumlu tutulan Arap Misseriya milislerini silahlandırmakla suçlarken, Kuzey'in ordu sözcüsü, çatışmalarla ilgileri bulunmadığını söylüyor.

Sudan'daki BM barış gücünün sözcüsü, bölgedeki durumun değerlendirilmesi için tartışmalı Abyei'ye bir devriye gücü gönderildiğini bildirdi. Güney'de bağımsızlık referandumu yapılırken, kuzey ile güney arasında yer alan, petrol kaynaklarınca zengin Abyei bölgesinde de halkın kuzeyle mi yoksa güneyle mi birleşmek istediğinin sorulacağı bir referandum düzenlenmesi planlanıyordu, ancak Abyei referandumu dün yapılamadı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle