Dünya Haberleri

DÜNYA

  Sudan resmen iki parça

  Hürriyet Haber
  31.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Afrika’nın en büyük ülkesi Sudan’ın güneyinde ay başındaki referandumda yüzde 99.57 ayrılık kararı çıktı. Ortaya çıkan sonuç, 3.7 milyon Güney Sudanlı’nın neredeyse tümünün parçalanma yönünde oy kullandığını gösterdi.

  HIRİSTİYAN ve Animist güney Sudanlıların, Müslüman Arapların hakimiyetindeki kuzey Sudan’dan ay başında yapılan referandumla resmen ayrıldığı dün yapılan açıklamada ilan edildi. BM yetkilileri, referandumun ilk sonuçlarından yüzde 99.57 gibi ezici oyla bağımsızlık çıktığını açıklayınca halk kutlama için sokaklara boşaldı. Yapılan anlaşmaya göre, yeni bağımsız güney sudan 6 ay sonra ilan edilecek.
  Revferandum, 2 milyon kişinin öldüğü güney ve kuzey Sudan arasında 20 yıl süren iç savaşı sona erdiren 2005 yılındaki barış anlaşması çerçevesinde yapıldı. Güney Sudan’da 9 Ocak’ta başlayan ve bir hafta süren referandumu organize eden komisyonun başkanı Chan Reek, referandumda Güney Sudan’ın kuzeyden ayrılmasının yüzde 99,57 oy oranıyla kabul edildiğini ilan etti.
  Güney Sudan’daki on eyaletteki katılım oranın yüzde 99 olduğu referandumda 3.7 milyon kişi ayrılık için “evet” derken sadece 16 bin kişi kuzeyden ayrılmayı istemedi.
  Sokaklar karnaval havasında
  Güney Sudanlılar, 6 ya da 14 Şubat’ta kesin sonuçların açıklanması beklemeden kutlamalar için sokaklara döküldü. Binlerce Sudanlı’nın şarkılar söyleyip dans ettiği güneyin başkenti Juba’daki kutlamalara Devlet Başkanı Salva Kiir da katıldı. Konuşmasında Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir’e barışı sağlama konusunda gösterdiği liderlik için teşekkür eden Kiir, “Mücadele sürüyor” dedi. Kutlamalar için özel olarak giyinip süslendiğini söyleyen Anna Kaku isimli Güney Sudanlı “Kendi kaderimizi belirlediğimiz için çok mutluyum. Yıllarca bağımsızlık için savaştık şimdi bunu barışla yaptık” dedi.

  Bayrağı var, adı yok

  Güney Sudan, 9 Temmuz 2011’de bağımsız bir ülke olduğunu açıklayacak. Güney Sudan ulusal marşını ve bayrağını seçti ancak ülkenin ismi henüz belli değil.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı