GeriDünya Suçlulara karşı kamuflaj modası
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Suçlulara karşı kamuflaj modası

Suçlulara karşı kamuflaj modası
refid:7528071 ilişkili resim dosyası

Japon modacılar, sokak saldırısına uğrayanların kendilerini koruyabilmesi için, zor durumda kola otomatına ya da yangın söndürme kutusuna dönüşebilen kıyafetler tasarladılar.

JAPONYA’da sokak suçlarına karşı modacılar, saldırı durumunda kola otomatına ya da itfaiyenin yangın söndürme kutusuna dönüşen kıyafetler tasarladılar. 29 yaşındaki modacı Aya Tsukioka’ın tasarladığı giyside, parlak kırmızı renkteki bir etek, az sonra yanlarına doğru genişliyor, kumaş aşağı ve yukarıya doğru çekildiğinde, kola otomatını andıran bir görünüm ortaya çıkıyor. Modacı Tsukioka, kadının dört bir yanını örten bu giysi sayesinde, saldırı durumunda kendisini bir köşede kamufle edebileceğini öne sürüyor.

Japonya’da sokak suçlarında azalma görülmesine rağmen, halk bu tür gasp ve soygun eylemlerine karşı çok duyarlı.
/images/100/0x0/55ead010f018fbb8f8984ddf
Korunmak amacıyla biber gazı spreyi ve elektrik şoku veren cihazlara olan ilginin yanı sıra bu tür "uçuk" fikirler de Japon toplumunda yer buluyor.

Modacıların "uçuk" tasarılarından biri de "rögar kapağı" şeklindeki çantalar. Gaspçılar peşinize düştüğünde çantayı yolun üzerine atıp saldırganın bunu rögar kapağı olarak algılamasını sağlayabilirsiniz. Modacı Tsukioka, "Japonlar için saklanmak en kolayıdır" diyor.

Kamuflaj modasında çocuklar da unutulmamış. Okulda arkadaşlarının saldırısına uğrayan çocuk, yangın söndürme kutusuna dönüşen kırmızı çantasıyla saldırganlardan korunuyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle