Dünya Haberleri

DÜNYA

  Suçlu aramayın ileriye bakın

  Uğur ERGAN / ANKARA
  21.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Lübnan için düşünülen BM Barış Gücü’ne Türk askerinin katılımı konusunda nabız yoklamak üzere dün İsrail’deydi.Bakan Gül, en üst düzeyde temaslarda bulunduğu Tel Aviv yönetimine tarihi mesajlar verdi.

  DIŞİŞLERİ Bakanı Abdullah Gül, Lübnan için düşünülen BM Barış Gücü’nde Türk askerinin de yer almasıyla ilgili nabız yoklamak için günübirlik gittiği İsrail’de yaptığı ikili görüşmelerde, Tel Aviv yönetimine tarihi mesajlar verdi. Kudüs’te İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Dışişleri Bakanı Tzipi Livni ve Savunma Bakanı Amir Peretz ile görüşen Gül’ün verdiği mesajların şunlar olduğu öğrenildi:

  DÜŞMAN DEĞİL HALKLARI KAZANIN

  "Bakın şu önemli. Artık kimse suçlu aramasın. Bundan sonra ileriye bakmak lazım. Aşırı güçten vazgeçin. Düşman değil, bölge halklarını kazanın. Ortadoğu’nun huzur ve barışa kavuşması için tutumunuzun bölge halklarını kazanma istikametinde olması çok önemli."

  FİLİSTİN ÇÖZÜLMEDİKÇE  BUSORUN BİTMEZ

  GÜL’E PROTESTO
  Gül Kudüs'te Mescid-i Aksa'yı ziyaret etti. Filistinli bir genç, Kubbet-üs Sahra'da namazını kılıp El Aksa Camii'ne geçen Gül'e, yüksek sesle "Gelin ve burayı kurtarın" diye seslendi. Kutsal toprakların kurtarılması  için mücadele edilmesini isteyen ve bu yönde bağıran Filistinli genç, daha sonra Bakana eşlik eden İsrailli korumalar ve camide bulunan müslümanlar tarafından uzaklaştırıldı. Haremüşşerif Vakfı yöneticileri, Filistinliyi burada ilk kez gördüklerini söyledi. Kısa süreli bir karışıklığın yaşandığı olayın ardından Gül, camide namazını kıldı.
  "Sorun Filistin meselesinin çözülememesinden kaynaklanıyor. Bunu çözemezsek, benzer sorunlar büyüyerek gelir. Bu nedenle bu sorunun çözümüne öncelik verin. ’Yol haritası’ ortada ve derhal uygulanmalı. Madem ki, iki tarafın da güvenini kazanmış dost bir ülkeyiz, o zaman söylediklerimizi her boyutuyla ciddiye alma zamanı gelmiştir. Kaçırılan İsrail askerleri derhal serbest bırakılmalı, ama siz de Filistin halkının başına getirdiği hükümeti tanıyın, kadınları, çocukları cezaevlerinden çıkarın.

  "Beyrut’taki büyük yıkımı kendi gözlerimle gördüm. Halkın çektiği acıya ve gözyaşlarına şahit oldum. Şunu her iki taraf için söylüyoruz: Acı ve gözyaşı bitsin. Yeni nesil kin ve nefretten uzak bir ortamda yetişsin. Bunu sağlamak tarafların elinde. İki gün sonra Suriye’ye de gideceğim. Orada da benzer mesajları vereceğim. Biz Türkiye olarak elimizden gelen gayreti göstermeye hazırız."

  HİZBULLAH LÜBNAN ORDUSUNUN İŞİ

  İsrail tarafı açık şekilde BM Barış Gücü içinde Türk askeri görmek istediğini Gül’e iletirken, konuyu Hizbullah’ın silahlardan arındırılmasına getirdi. Gül de bu talebe, "BM Barış Gücü’nün ve eğer karar verirsek Türk askerinin görevi barışı korumak olacak. Sizin düşündüğünüz yönde bir misyon olmayacak. Hizbullah, Lübnan’ın bir parçasıdır ve o konu Lübnan Ordusu’nun işi olmalıdır" yanıtını verdi. Gül, daha sonra Ramallah’a geçerek Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas’la da görüştükten sonra Türkiye’ye geri döndü.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı