GeriDünya Stratejik ortaklık vurgusu... Trump, Erdoğan’ı arayıp tebrik etti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Stratejik ortaklık vurgusu... Trump, Erdoğan’ı arayıp tebrik etti

Stratejik ortaklık vurgusu... Trump, Erdoğan’ı arayıp tebrik etti

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı dün telefonla arayan ABD Başkanı Donald Trump, 24 Haziran seçimleri dolayısıyla tebrik etti, başarılar diledi. İki lider, Türkiye ve ABD arasındaki stratejik ortaklığa dikkat çekti, başta savunma ve askeri ilişkiler olmak üzere işbirliğinin geliştirilmesi konusundaki kararlılıklarını teyit etti.

ABD Başkanı Donald Trump, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı seçim başarısından dolayı tebrik etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump, dün kritik bir telefon görüşmesi yaptı. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nin açıklamasına göre Trump, görüşmede 24 Haziran’daki seçim zaferinden dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tebrik ederek başarı dileklerini iletti. İki lider, Türkiye ve ABD arasındaki stratejik ortaklığa dikkat çekerek, önümüzdeki dönemde başta savunma ve askeri ilişkiler olmak üzere ikili işbirliğinin her alanda geliştirilmesi hususunda ortak kararlılıklarını teyit etti. Erdoğan ile Trump görüşmesinde Menbiç konusundaki ortak yol haritasının uygulanması ve terörle mücadele konularında birlikte çalışmaya devam edilmesinin önemi de vurgulandı. Erdoğan ile Trump, görüşmede 11-12 Temmuz 2018 tarihlerinde Brüksel’de gerçekleştirilecek NATO Zirvesi’nde bir araya gelmeyi sabırsızlıkla beklediklerini de ifade etti. Erdoğan ile Trump, son olarak geçen nisan ayında bir telefon görüşmesi yapmıştı.

‘DEMOKRASİYİ GÜÇLENDİRME’VURGUSU
Erdoğan-Trump görüşmesinden önce Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders önceki gün görüşme için hazırlık yapıldığını açıklamıştı. Sanders bu açıklamada, “Türkiye’yi demokrasisini güçlendirmeye ve ikili ilişkilerdeki sorunları çözme yönünde ilerlemeyi sürdürmeye teşvik ediyoruz” dedi. Benzer bir açıklama da ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan geldi. Bakanlığın kısa açıklamasında Türkiye seçmeninin kararına saygı duyulduğu belirtilerek ABD’nin Erdoğan ile yapıcı bir ilişki kurmayı sabırsızlıkla beklediği kaydedildi. Açıklamada ABD’nin Erdoğan dahil Türkiye’nin tüm seçilmiş temsilcilerini bütün vatandaşların farklı görüşlerini temsil etmeye ve demokrasiyi güçlendirmeye teşvik ettiği belirtildi.

‘ZOR BİR MÜTTEFİK’
Öte yandan önceki gün Washington Yakın Doğu Politikaları Enstitüsü’nde Türkiye’deki seçimlere dair bir panel düzenlendi. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Siyaset Planlama Dairesi’nden Albay Richard Outzen, Türkiye’nin iyi bir seçim geçirmiş olmasının Ankara’nın Washington açısından kolay bir ortak ve müttefik olmaya başlayacağı anlamına gelmediğini söyledi. Outzen, “Türkiye zor bir ortak ve müttefik olmaya devam edecek. ABD siyasi perspektifi açısından Erdoğan sorunlu bir lider. Demokrasi alanında ciddi endişelerimiz var” dedi. MHP’nin beklenti üzerinde oy almasına şaşırmadığını anlatan Outzen, “Türk halkı tehdit altında hissettiğinde genelde doğal olarak milliyetçi refleksler ortaya çıkıyor” diye konuştu.

BEYAZ SARAY’DAN AÇIKLAMA
Beyaz Saray ise Ulusal Güvenlik Sözcüsü üzerinden yaptığı açıklamada, “Başkanı Trump Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinde kendisini yeniden seçildiği için kutladı, ABD ile Türkiye’nin iki NATO müttefiki ve ortak olarak aralarındaki güçlü bağları teyit etti. Trump ve Erdoğan ikili ilişkilerdeki konuları çözme ve ortak stratejik sınamalara yanıt vermek için işbirliğini arttırmaya yönelik çabalara bağlılık ifade ettiler” ifadeleri yer aldı. Cansu ÇAMLIBEL/WASHINGTON

Yorumları Göster
Yorumları Gizle