GeriDünya Steinmeier: Kıbrıs çözümü için BM en uygun forum
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Steinmeier: Kıbrıs çözümü için BM en uygun forum

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, KKTC basını ile konuştu. Kıbrıs sorununun çözümünde en büyük sorumluluğun ilgili taraflarda olduğunu vurgulayan Steinmeier, “Birleşmiş Milletler buna en uygun forumdur. AB, BM'nin bu konudaki çabalarını desteklemek için her şeyi yapmaya hazırdır" diye konuştu

Frank-Walter Steinmeier, KKTC’te yayınlanan Kıbrıs gazetesi ile yaptığı söyleşide Kıbrıs sorununun çözümünde en büyük sorumluluğun ilgili taraflarda olduğunu söyledi. Steinmeier, "Uluslararası toplum her zaman yardıma hazırdır. Birleşmiş Milletler buna en uygun forumdur. AB, BM'nin bu konudaki çabalarını desteklemek için her şeyi yapmaya hazırdır" diye konuştu.

Almanya’nın AB Dönem Başkanlığı sırasında hedefinin Kıbrıs Türk toplumu ile AB ülkeleri arasındaki direkt ticaret konusunda ilerleme sağlamak olduğunu ifade eden Steinmeier, konuyla ilgili olan herkesle yoğun görüşmeler yaptık. Bu görüşmeler gösterdi ki politik durum nedeniyle bu konuda büyük bir ilerleme kaydedilmesinin henüz zamanı tam olarak gelmemiştir” dedi.

Steinmeier, son birkaç yıl boyunca Avrupa Birliği başarılı bir şekilde Kıbrıs Türk toplumunu finansal ve ekonomik olarak desteklemek için çalıştığını, Yeşil Hat Tüzüğü'nün uyarlanması ve yürürlüğe konmasıın Kıbrıslılar arası ticaret konusunda bir temel oluşturduğunu kaydetti.

Mali Yardım Tüzüğü'nün uyarlanarak yürürlüğe konmasıyla, AB’nin Kıbrıs Türk toplumunun ekonomik gelişimi için 259 milyon Euro'yu kullanılabilir hale getirdiğini ifade eden Alman Bakan, “Bu çok önemli toplamdır ki bunun ekonomik ve politik anlamı Kıbrıslı Türk liderler tarafından yeteri kadar algılanmamıştır. Bence Avrupa Birliği Kıbrıs Türk toplumuna sadece sözde kalmayan somut yardımlar yapmıştır” dedi.

Alman Dışişleri Bakanı, AB’nin Kıbrıs sorununun çözümüne olası bir öneriye ilişkin bir soruyu da yanıtlarken Kıbrıs sorununun çözümüyle ilgili planlara gelindiğinde durumun çözümü konusundaki en büyük sorumluluğun konuyla ilgili taraflara düştüğünü belirterek şunları söyledi:

“İlgili taraflar bir çözüm için uğraşma niyetinde değilseler dıştaki kişilerin çok fazla bir başarı kazanması pek mümkün değildir. Bu koşullar altında, uluslararası toplum her zaman yardıma hazırdır. Birleşmiş Milletler buna en uygun forumdur. Avrupa Birliği Birleşmiş Milletler'in bu konudaki çabalarını desteklemek için her şeyi yapmaya hazırdır.”

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle