GeriDünya Stan kasırgası Orta Amerika'da 231 can aldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Stan kasırgası Orta Amerika'da 231 can aldı

Stan kasırgasının vurduğu Orta Amerika ülkeleri ve Meksika'da ölü sayısı 231'e yükseldi.

Guatemala Sivil Savunma Kurumu sözcüsü Benedicto Giron, kurtarma görevlilerinin turistik Santiago Atiltan kasabasında meydana gelen toprak kaymasında toprak altından 40 kişinin cesedini çıkardıklarını, Deniz Kuvvetleri yetkilileri de deniz kıyısındaki küçük bir köyde meydana gelen toprak kaymasında 20 kişinin öldüğünü açıkladılar.
  
Guatemala'da toprak altından çıkarılan bu cesetlerle birlikte Orta Amerika ülkeleri Guatemala, Nikaragua, Honduras, El Salvador ve Kostarika ile Meksika'da ölü sayısı böylece 231'e çıkmış oldu.
  
Başkent Guatemala City'nin 100 kilometre batısında Atiltan Gölü yakınındaki kasabada kurtarma çalışmalarına katılanlardan biri, toprak kaymasının dün meydana geldiğini, ancak yolların kapanması nedeniyle kimsenin yardıma gelemediğini söyledi. Kasabada halen 150 ila 200 kişinin kayıp olduğu bildirildi.
  
Kasırganın getirdiği şiddetli yağışların yol açtığı seller ve toprak kaymalarında Guatemala'da 139, El Salvador'da 65, Nikaragua, Honduras ile Kostarika'da 14 ve Meksika'da 13 kişi öldü.
  
Guatemala'nın ikinci önemli kenti Quetzaltenango'da, 2 metreye kadar yükselen sel suları, yüzlerce evi, işyerlerini ve kamu binalarını bastı. Bu ülkede barınaklara sığınan 24 binden fazla kişinin soğukla mücadele ettiği, gıda ve su kıtlığı çektiği belirtildi.
  
Guatemala'da, seller, toprak kaymaları ve düşen ağaçlar nedeniyle kapanan 300 karayolunun ulaşıma açılması için çalışmaların sürdüğü kaydedildi.
  
El Salvador'da da toprak kaymaları ve seller yüzünden onlarca karayolunun ve köprünün harap olduğu ya da ulaşıma kapandığı, 54 binden fazla kişinin barınaklara yerleştirildiği bildirildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle