Dünya Haberleri

DÜNYA

  ‘Stalin’ Gürcistan'a başkan olamayacak

  Hürriyet Haber
  24.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ASIL adı Yosif Cugaşvili olan Gürcü kökenli Sovyet diktatörü Stalin'in torunu Yevgeni Cugaşvili, Gürcistan'a Devlet Başkanı olamayacak. Emekli bir tarih hocası ve mühendis olan 62 yaşındaki Yevgeni Cugaşvili'nin başkanlık seçimlerine adaylık başvurusu, Yüksek Seçim Kurulu tarafından reddedildi. Red gerekçesi, Cugaşvili'nin anayasanın emrettiği gibi son 2 yıldır Gürcistan'da ikamet etme şartını yerine getirmemesi. ‘Başkan seçileceğimi bildikleri için siyasi manevra yapıyorlar’ diyen, ‘SSCB için Stalin Bloku’nun kurucusu torun Cugaşvili, 20 yıldır ailesiyle birlikte Gürcistan'da yaşadığını ve Yüksek Mahkeme'ye başvuracağını açıkladı.

  Stalin'in 9 erkek torunundan biri olan Yevgeni Cugaşvili'nin sadece ikamet tarihi değil, tabiiyeti bile şüpheli. Hálá Sovyetler Birliği pasaportu taşıyan torun Stalin, geçtiğimiz Kasım ayında Gürcistan'da milletvekilliğine aday olduktan sonra, Aralık ayında da bu kez Rusya'da seçimlere girmiş ama başarı elde edememişti.

  Torun Cugaşvili başkan seçilirse Gürcistan'da ‘Stalin sosyalizminin Çin modelini’ uygulayacak. Torun Stalin, ‘Rusların atılımcılığı, Gürcü ruhu ve Çinliler’in iş disiplini bir araya gelince, Gürcistan kurtulur' görüşünde.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı