GeriDünya Stalin, Atatürk'ün ajanıydı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Stalin, Atatürk'ün ajanıydı

Rusya'daki Ermeni lobisina yakınlığıyla tanınan Nezavisimaya gazetesi, Ermenistan'ın, komünist Stalin rejimi ve milliyetçi Türkler'in kumpasına kurban gittiğini yazdı. Gazetenin iddiasına göre Stalin, Atatürk'ün Kafkaslar'daki ajanı gibi çalıştı ve sonunda ödül olarak Ermenistan'ı aldı.

RUSYA'da Ermeni lobisinin yayın organına dönüşen Nezavisimaya gazetesi dün tam sayfa yayınladığı ‘Stalin Türk ajanı mıydı?’ başlıklı haberinde, Sovyetler Birliği Lideri'nin 1919-1920 yıllarında Atatürk'ün Kafkasya bölgesindeki ajanı gibi çalıştığını ileri sürdü.

Stalin'in Mustafa Kemal Atatürk'ün bütün isteklerini yerine getirdiğini iddia eden gazete ‘‘Stalin Türk Musavat hareketinin ajanı gibi çalışıyordu. Sonunda ödül olarak Ermenistan'ı aldı. Atatürk, Ermenistan'ı Batı'nın elinden koparıp Sovyetler Birliği'ne teslim etti’’ diye yazdı.

‘Stalin Türk ajanı mıydı?’ gibi çarpıcı bir başlık atan Rus gazetesinin asıl amacı ‘Ermenistan nasıl Sovyet Cumhuriyeti oldu ve Kafkaslar’da birçok toprağın nasıl kaybetti' konularını gündeme getirmek. Ermeni lobisinin görüşlerini yansıtan gazete bu konulara sözde tarihi kanıtlarla tek yanlı olarak yaklaşıyor.

TOPRAKLAR NASIL GİTTİ

Ermenistan'ın 20'inci Yüzyıl'ın başında hem totaliter komünist Stalin rejimi hem de milliyetçi Türkler tarafından köşeye sıkıştırıldığını yazan gazete şu iddialara yer verdi:

‘‘Atatürk Ermenistan'ı Batı'nın elinden koparttı ve Komünistlere teslim etti. İngilizlerle arası iyi olan dönemin Ermeni yönetimi son ana kadar direndi. Aslında Nahçıvan, Ağrı, Karabağ bölgeleri Ermeni kontrolünde bulunuyordu. Hatta Gürcistan'ın Poti limanının da Ermenistan kontrolünde kalması gerekiyordu. Stalin ve Atatürk İngilizleri bölgeden kovma kararı alınca işle değişti. Komünist Moskova Kemalist Türkiye ile birlikte Ermenistan'ı birkaç ay içinde Sovyet Cumhuriyeti yaptı.'

Yorumları Göster
Yorumları Gizle