Dünya Haberleri

DÜNYA

  Sri Lanka için uluslararası soruşturma isteniyor

  Hürriyet Haber
  04.08.2009 - 10:53 | Son Güncelleme:

  Sri Lanka'da, 3 yıl önce bir Fransız yardım kuruluşunun 17 çalışanının katledilmesiyle ilgili olarak uluslararası soruşturma açılması talep edildi.

  Merkezi New York'ta bulunan İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch), 2004 yılında meydana gelen şiddetli tsunaminin ardından bu ülkedeki yeniden inşa faaliyetlerine yardımcı olan "Açlığa Karşı Eylem" adlı yardım kuruluşunun Sri Lankalı çalışanlarının öldürülmesiyle ilgili olarak, şimdiye kadar kimsenin tutuklanmadığına ya da suçlanmadığına dikkat çekti.

  Örgütün açıklamasında, olayla ilgili resmi soruşturmanın yetersizliğine dikkat çekilerek, bu nedenle uluslararası bir soruşturma komisyonunun gerekliliğinin ortaya çıktığı ifade edildi.

  Fransız yardım kuruluşunun 17 çalışanı, askerler ile Tamil Kaplanları arasında şiddetli çatışmaların olduğu bölgede Ağustos 2006'da ölü bulunmuştu.

  O dönemde Avrupalı gözlemciler, bu olaya askerlerin karıştığı konusunda ikna olduklarını açıklamıştı. Sri Lanka hükümeti ise gerillaları suçlamıştı.

  Uluslararası baskı altındaki Sri Lanka hükümeti, yardım görevlilerinin katledilmesi dahil savaş dönemi suçlarının soruşturulması için bir devlet başkanlığı komisyonu atamıştı. Yerel basın, geçen ay komisyonun askerleri akladığını duyurmuştu.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı