Dünya Haberleri

DÜNYA

  Srebrenitsa olmayacağız

  Hürriyet Haber
  02.12.2015 - 21:48 | Son Güncelleme:

  Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa, Esad rejimi ve Rus savaş uçaklarının bombardımanı altındaki Türkmen Dağı’nın Suriye’nin Srebrenitsa’sı yapılmaya çalışıldığını söyledi. Abdurrahman Mustafa, “20 yıl önce Boşnak kardeşlerimize biçilen kader bugün Türkmenlerin önüne konuyor. Viyana’da atılan imzaların mürekkebi kurumadan Türkmen Dağı’na bombalar ölüm yağdırmaya başlıyor. Türkmen Dağı ikinci Srebrenitsa olmayacak” dedi.

  TÜRKMEN Dağı’nın Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Memur-Sen Genel Merkezi’nde Bayırbucak Türkmen bölgesinde yaşananlar hakkında önceki gün ortak basın toplantısı düzenledi. Abdurrahman Mustafa, toplantıdaki konuşmasında özetle şunları söyledi:

  BOMBALAR ÖLÜM YAĞDIRIYOR

  “Savaşın başından beri yağmur gibi üzerimize yağan bombalar bundan 10 gün önce eşi benzeri görülmemiş bir şekilde durmaksızın ölüm yağdırmaya başladı Türkmen Dağı’na. Rusya, İran, Esad, Hizbullah ve bu güruha bağlı çeteler dört bir koldan havadan, karadan, denizden; bombalarla, füzelerle, tanklarla, toplarla ölüm yağdırdılar. Hiç kimsenin zerre şüphesi olmasın ki Türkmen Dağı’nın yiğitleri namus bildiği toprağını ne pahasına olursa olsun koruyacaktır. Tam 20 yıl önce Boşnak kardeşlerimize malum eller tarafından biçilen kadar bugün Türkmenlerin önüne konuyor. Türkmen Dağı, Suriye’nin Srebrenitsa’sı yapılmaya çalışılıyor. Viyana’da atılan imzaların mürekkebi kurumadan Türkmen Dağı’na bombalar ölüm yağdırmaya başlıyor. 

  ÖZGÜRLÜĞÜMÜZÜ İSTİYORUZ

  Bu sefer planları tutmayacak. Türkmen Dağı ikinci Srebrenitsa olmayacak. Bayırbucak’ı da Halep’i de gücümüz yettiğince bütün Türkmen topraklarını koruyacağız. Biz çok şey istemiyoruz. Yıllar önce elimizden alınan onurumuzu ve özgürlüğümüzü istiyoruz. Adil bir düzende barış içinde bir arada yaşamak istiyoruz. Türkiye topyekûn bir şekilde Suriye Türkmenlerinin, Türkmen Dağı’nın sesini duydu, sesi oldu.”

  YEDİ DÜVELE KARŞI SAVAŞIYORUZ

  Mustafa, “Ankara görüşmelerinizde size ne vaat ettiler? Hangi beklentilerinizi dile getirdiniz?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Müttefiğimiz yoktur. Suriye Türkmen Meclisi olarak gidip yabancı ülkelerle hiçbir ittifak kurmayız. Bir anavatanımız vardır. Bugün bu mücadele devam ediyorsa Halep’te, PYD, IŞİD ve Hizbullah, İran, Esad, biz diyoruz ya, yedi düvelle çatışıyoruz... Bin yıldır yaşadığımız topraklardan söküp atılmak isteniyoruz. Bizim düşmanımız çok ama dostumuz yok denecek kadar az ancak arkamızda koskoca Türkiye Cumhuriyeti Devleti var.”

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı