GeriDünya Sperme miras hakkı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sperme miras hakkı

Massachusetts eyaleti Yüksek Mahkemesi'nde görülen davada yargıç, babalarının dondurulmuş spermiyle dünyaya gelen ikizlerin diğer çocuklarla aynı haklara sahip olduğu yönünde karar verdi.

Yapay döllenme yoluyla doğan çocuklara miras hakkı, bugüne kadar sadece ‘‘anne karnındayken babasını kaybeden’’ çocuklara tanınıyordu. ‘‘Babanın ölümünden sonraki bir döllenme’’yle dünyaya gelen çocuklar ise yasal mirasçı kabul edilmiyordu. Amerikan hukukunda bir yenilik niteliğinde olan bu karar, Lauren Woodward adlı kadının verdiği mücadele sonucu ortaya çıktı.

Lösemi olan kocasını kaybettikten iki yıl sonra, kocasının dondurulmuş spermini kullanarak ikiz bebekleri Micha ve Mackenzie'yi dünyaya getiren Woodward, çocuklarına yetim maaşı almak için başvuruda bulundu. Ancak kocasını kaybedeli iki yıl olduğu için bu talebi geri çevrildi. Bunun üzerine Woodward, bu sosyal haktan yararlanma talebiyle federal mahkemede dava açtı. Federal mahkeme ise Yüksek Mahkeme'ye başvuruda bulunarak babanın ölümünden iki yıl sonra yapay döllenmeyle dünyaya gelen çocukların miras hakkı bulunup bulunmadığı yolunda görüş istedi.

Yüksek Mahkeme ise önceki gün aldığı kararla, ölen babanın dondurulmuş sperminden doğan çocukların da diğer çocuklarla aynı sosyal haklara sahip olduğu yönünde görüş bildirdi. Ancak federal mahkeme, özel olarak Woodward davasıyla ilgili olarak değil, genel bir görüş istediği için şimdi daha alt bir mahkemede davanın yeniden görülmesi gerekiyor.

Sperm bağışlayan baba mı sayılacak

Bazı hukuk çevreleri, Yüksek Mahkeme'nin aldığı karara karşı çıkıyor. Bu çevrelere göre, Yüksek Mahkeme'nin aldığı karar, sperm bağışında bulunan herkesin babalık yükümlülüğü altına girmesi anlamına geliyor. Yani bu karar uyarınca sperm bağışında bulunan kişilerden de nafaka talep edilebilir. Yüksek Mahkeme'nin aldığı karara göre, Lauren Woodward'ın durumundaki bir kadının, ölen kocasıyla çocukları arasında genetik bağ olduğunu ve erkeğin spermi gönüllü olarak verdiğini kanıtlaması gerekiyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle