Dünya Haberleri

DÜNYA

  SPD’li delegeler ‘Görüşelim’ dedi

  Celal ÖZCAN / BERLİN
  08.12.2017 - 09:31 | Son Güncelleme:

  Almanya’da Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) Berlin’deki kurultayında delegeler, büyük koalisyon hükümeti kurulması hedefiyle ucu açık görüşmelere yeşil ışık yaktı. SPD lideri Martin Schulz da yeniden Genel Başkan seçildi.

  UZUN ve hararetli tartışmalardan sonra SPD delegeleri kararını verdi. 600 delegenin ezici çoğunluğu SPD’nin yeni bir hükümet kurulması için CDU/CSU ile ucu açık görüşmelere başlanmasına “Evet” dedi. SPD lideri Martin Schulz, oylama öncesi yaptığı konuşmada, “Herkese büyük sorumluluk düşüyor” diyerek, görüşmelere onay verilmesini istedi. 

  Gençlik teşkilatı Jusos ise büyük koalisyona “Hayır” denilmesi için önerge verdi. Jusos Başkanı Kevin Kühnert, partinin yenilenmesinin muhalefette kalarak mümkün olacağını savundu. Kühnert konuşmasında yoğun alkış aldı. Ancak oylamada delegelerin ezici çoğunluğu Schulz’un çağrısına uydu.

  YENİDEN ONAY İSTEYECEK
  Gelecek hafta ilk sondaj görüşmesine başlanması bekleniyor. Ancak kurultayda parti yönetimi büyük koalisyon görüşmelerine başlanmasına, ocak ayı ortasında olağanüstü bir kurultayla karar verilmesini karara bağladı. Sondaj görüşmelerinden sonra SPD’nin asıl koalisyon görüşmelerine başlayabilmesi için olağanüstü kurultayda yeniden onay alması gerekecek.

  YÜZDE 81.9 OYLA YENİDEN SEÇİLDİ
  Kurultayda SPD lideri Martin Schulz yeniden genel başkan adayı oldu. Schulz, iyi bir sonuç alamayacağı yorumlarının tersine yüzde 81.9 oyla yeniden Genel Başkan seçildi. Martin Schulz, bir önceki kurultayda yüzde 100 oy almıştı.

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı