GeriDünya SPD, sol kanat ve gençlere rağmen görüşmeleri başlattı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

SPD, sol kanat ve gençlere rağmen görüşmeleri başlattı

SPD, sol kanat ve gençlere rağmen görüşmeleri başlattı

SPD yönetimi, cuma günü yaptığı toplantıda Birlik Partileri ile olası büyük koalisyon kurmak amacıyla ön görüşmeleri başlatmaya karar verdi. Kararı kamuoyuna açıklayan Schulz, “Birlik Partileri ile yapacağımız ön görüşmelerde balkon pozu vermeyeceğiz. Saraylarda el sallamayacağız. Görüşmeler ciddi ve içerikli olacak. En geç yılın ikinci haftasında nihai kararımızı vereceğiz” dedi.

BERLİN’deki genel merkezde cuma günü toplanan parti yönetimi, Birlik Partileri (CDU/CSU) ile büyük koalisyon kurma amacıyla ön görüşmelerin yapılması yönünde karar aldı. Parti yönetimi, kararı SPD Genel Başkanı Martin Schulz’un önerisi üzerine aldı. Schulz parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısıyla kararı kamuoyuna açıkladı.

SOL KANAT VE GENÇLERE RAĞMEN
SPD genel merkezi cuma günü hareketli saatler yaşadı. Sabah saatlerinde partinin başkanlar kurulu toplandı. Burada hükümet ortaklığı için CDU/CSU ile öngörüşme için tavsiye kararı alındı. Ardından da 45 kişilik parti yönetim kurulu biraraya geldi. Partinin sol kanadı ve gençlik örgütü temsilcileri CDU/CSU ile koalisyona karşı oldukları için ön görüşmelerin yapılmasını da uygun bulmadı. Tüm bu itirazlara rağmen SPD yönetim kurulu üyeleri arasında önemli politikaların hayata geçirilmesi için koalisyon görüşmelerinin faydalı olacağı düşüncesi ağır bastı. Parti yönetimi oy birliğiyle öngörüşmelerin yapılmasına karar verdi. Kararı açıklayan Schulz, şunları söyledi: “Benim ve Parti Meclis Grup Başkanı Andrea Nahles’in ortak öneresini parti yönetim kurulu oy birliğiyle kabul etti. Birlik Partileri ile öngörüşmelere başlayacağız.”

SPD, sol kanat ve gençlere rağmen görüşmeleri başlattı

‘UCU AÇIK OLACAK’
Schulz konuşmasının devamında “Birlik Partileri ile yapacağımız ön görüşmelerde balkon pozu vermeyeceğiz. Saraylarda el sallamayacağız. Toplumumuzun birliğe ihtiyacı var. Görüşmeler ciddi ve içerikli olacak. Bizim modern bir eğitim sistemini hayata geçirme ve fakirlikle mücadele gibi politikalara ihtiyacımız var. Parti yönetim kurulu nasıl bir koalisyon ortaklığı olacağı yönünde karar almadı. Sadece öngörüşmelerin yapılmasına karar verdi. Görüşmeler yapılacak ancak ucu açık olacak. Birlik Partileri ile konuların içeriğini konuşacağız. Öngörüşmeleri partinin çekirdek kadrosu yürütecek” dedi.

SPD, sol kanat ve gençlere rağmen görüşmeleri başlattı

NİHAİ KARAR 14 OCAK’TA
SPD’nin Birlik Partileri ile yapacağı ön görüşmelere 12 kişiden oluşan bir komisyon yürütecek. Bu komisyonda SPD Genel Başkanı Schulz, Federal Meclis Grup Başkanı Nahles, genel başkan yardımcıları ve bazı eyaletlerin teşkilat başkanları yer alacak. Schulz açıklamasında öngörüşmelerin yeni yılın ikinci haftasına kadar tamamlamayı planladıklarını da söyledi. SPD’nin Birlik Partileri ile koalisyon görüşmelerinin başlayıp başlamayacağına ise 14 Ocak’ta toplanacak olan parti olağanüstü genel kurulunda delegeler karar verecek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle