GeriDünya SPD, eşcinsel evlilikleri meclise taşıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

SPD, eşcinsel evlilikleri meclise taşıyor

SPD, eşcinsel evlilikleri meclise taşıyor

Eşcinsellerin nikâh kıymasına Almanya Başbakanı Angela Merkel de yeşil ışık yaktı. SPD, konuyla ilgili hazırladığı yasa tasarısını bu hafta meclise getirip oylatmak istiyor.

ALMANYA’DA 24 Eylül’de yapılacak federal seçimler öncesinde en önemli konulardan biri eşcinsel evlilik. SPD, Yeşiller ve FDP, seçim sonrası kurulacak koalisyon hükümetinde ortak olmanın koşullarından biri olarak eşcinsel evliliklerin yasal güvence altına alınması gerektiğini açıklamıştı. Üç parti de eşcinsellerin de tıpkı heteroseksüel çiftler gibi nikâh dairelerinde evlenmelerini sağlayacak düzenlemelerin Federal Mecliste yapılmasını istiyor. CDU ise şimdiye kadar eşcinsel evliliklere kesin dille karşı çıkıyordu. Ancak Başbakan Angela Merkel, yaptığı açıklamayla partisinin bu konudaki tutumunu değiştirdiğini ortaya koydu.

‘VİCDANİ OLARAK ELE ALINSIN’

Berlin’e katıldığı bir toplantıda konuyla ilgili soruyu yanıtlayan Merkel, eşcinsel evliliklerin vicdani olarak ele alınması gerektiğini söyledi. Merkel, “Eşcinsel çiftler de tıpkı heteroseksüeller gibi değerlere bağlı, duyarlı olabilirler” sözleriyle, eşcinsel evliliğe yeşil ışık yaktı. CDU ve kardeş partisi CSU, eşcinsel evlilikler konusunda yapılacak yasal düzenlemede bağlayıcı grup kararı almayacak. İki parti mensubu milletvekilleri hangi yönde oy kullanacakları konusunda serbest olacak.

SCHULZ: BEKLEMEYE GEREK YOK

SPD Lideri Martin Schulz ise, “Başbakan Merkel’in açıkladığı gibi milletvekillerinin bu konuda vicdani kararı vermeleri için seçim sonuçlarını beklemeye gerek yok. Biz tasarıyı bu hafta meclise sunacağız” dedi. Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel (SPD) de konuyla ilgili, “Başbakan Merkel’in bu konuda samimi olup olmadığı veya taktiksel olarak mı eşcinsel evliliklere destek vereceğini açıkladığını yapılacak oylamada göreceğiz” dedi.
Eşcinsel evliliklerle ilgili mecliste yapılacak yasal düzenlemeye Yeşiller ve Sol Parti de destek verecek. Almanya’da 2001 yılında SPD ile Yeşiller koalisyon hükümeti, yaptığı düzenlemelerle eşcinsel çiftlere bazı haklar tanımıştı. Ancak nikâh daireleri bu birliktelikleri evlilik kurumu olarak kabul etmiyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle