Dünya SpaceX'den tarihi roket denemesi son anda ertelendi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  10
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

SpaceX'den tarihi roket denemesi son anda ertelendi

SpaceX'den tarihi roket denemesi son anda ertelendi

SpaceX firması ‘Falcon 9’ isimli roketi uzaya gönderdikten sonra fırlatıldığı yerde okyanus üzerine kurulan platforma geri indirmeyi deneyecek.

Florida’nın kuzeyindeki NASA üssünden TSİ 13.20’de fırlatılması bekleniyordu. Ancak roketin fırlatılması yaşanan teknik arızalar nedeniyle son dakikada ertelendi.

Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki 6 astronota malzeme taşıyacak olan roket bu görevin ardından dünyaya geri dönerek güvenli iniş gerçekleştirmeyi deneyecek.

Bugüne kadar uzaya fırlatılan roketlerin tamamı, taşıdıkları uzay aracından ayrıldıktan sonra dünyaya düşmek üzere dizayn ediliyordu. Roketler atmosfere girdiğinde yanarak ya da okyanusa çarparak yolculuklarını tamamlıyordu. Böylece roketlerin yapımında harcanan milyonlarca dolar da yanarak kül oluyordu.
SpaceXden tarihi roket denemesi son anda ertelendi
Falcon 9 görevi başarıyla tamamlayıp hasarsız bir iniş gerçekleştirebilirse ’yeniden kullanılabilir roketler’ üretilerek uzay yolcuğunda boş yere harcanan milyonlarca doların önüne geçilecek.

California merkezli SpaceX firması bu projeyle roket endüstrisinde öncülüğe soyundu ancak görevin başarıyla tamamlanacağı konusunda büyük şüpheler var. Şirketin sahibi milyarder internet girişimcisi Elon Musk önceki açıklamalarında roketin yüze elli şansı olduğunu belirtse de önceki gün bu açıklamasının oldukça iyimser bir tahmin olduğunu itiraf etti.
SpaceXden tarihi roket denemesi son anda ertelendi
Musk, Reddit’te yapılan bir oturumda Falcon 9’un göreviyle ilgili kendisine sorulan bir soruya, “Tamamen salladım, aslında hiçbir fikrim yok” diyerek kafa karışıklığına neden oldu.

Şirket daha önce yaptığı iki testle Falcon 9 roketinin suya yumuşak bir iniş yapmasını denedi. Bu testlerde roketin iniş sırasında hızını azaltabildiği ve iniş takımlarının açıldığı görüldü. Testlerin sonunda roketin yan yattığı ve okyanusa çarparak durduğu bu sebeple rokette hasar oluştuğu açıklanmıştı.
SpaceXden tarihi roket denemesi son anda ertelendi
Ayrıca platforma iniş yapmanın suya inmekten çok daha zorlayıcı olduğu biliniyor. Falcon 9 şirketin logosunu taşıyan platforma indirilmeye çalışılacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle