GeriDünya Söz veriyoruz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Söz veriyoruz

Cenova'yı birbirine katan globalleşme karşıtlarının yoğun baskısı zirvenin sonuç bildirisine yansıdı. G-8 liderleri dünkü kapanış bildirisinde yoksul dünyaya bol bol mesaj dağıttılar ve yoksulların da global ekonomiden pay alacağına söz verdiler. Ancak bu vaatle, global ekonomiden dönüş olmadığı mesajını da vermiş oldular.

Taleplerini barışçı bir şekilde dile getiren protestocuların demokratik haklarını kullandığını belirten liderler, ortalığı talan eden kara maskeli anarşistlere boyun eğmeyeceklerini ise açıkça dile getirdiler. Liderler Cenova halkına ev sahipliği için teşekkür ederken, bir kişinin ölümüyle sonuçlanan şiddet eylemlerine başvuranları da sertçe kınadılar.

İtalya'nın Cenova kentinde cuma günü başlayıp, şiddet eylemleri, talan, ölüm, yaralanmalar ve tutuklamalarla süren G-8 zirvesi dün yoksullara hitaben kaleme alınmış beş sayfalık bir bildiriyle sona erdi. Sekiz ülkenin liderleri, bir kişinin ölümüyle sonuçlanan şiddet eylemlerini sertçe kınarken, globalleşme karşıtlarının taleplerinin aksine global ekonomiden dönülmeyeceği mesajını da verdiler.

Dünkü kapanış bildirisinde ‘‘Yoksul dünyanın global ekonomiden daha fazla pay alacağına’’ söz veren liderler, ‘‘Yoksulluğu sona erdirmenin tek çaresi, yoksul ülkeleri de global ekonomiye dahil etmektir’’ dediler.

MARSHALL PLANI

Zirvede varılan anlaşmaya göre Afrika'daki yoksulluğun sona erdirilmesi için yeni bir eylem planı hazırlanacak ve bu planın detayları gelecek yılki zirvede tamamlanacak. İngiltere Başbakanı Tony Blair, ‘‘Dünyanın önde gelen ülkeleriyle Afrikalı liderler bir araya gelip, bir çeşit Marshall Planı hazırlayacak’’ dedi.

Bu arada yoksul dünyadaki AIDS, sıtma ve tüberkulozla mücadele amacıyla 1.3 milyar dolarlık fonun yıl sonunda devreye gireceği de bildirildi.

Liderlerin çoğu, eylemler yüzünden rahatsız olduklarını ve işlerinin engellendiğini açıkça belli ettiler. Bir tek Japonya Başbakanı Junichiro Koizumi anlayışlı bir ifade kullandı ve ‘‘Eğer protestocularla konuşmazsak onların ne istediğini asla anlayamayız. Biz liderler olarak en uzlaşmaz insanların bile anlayışını kazanmak zorundayız’’ dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ise ‘‘Çevremizde olup bitenler yüzünden travma geçirdik’’ dedi. ABD Başkanı George W.Bush da ‘‘Sorun çıkaran küçük bir grup, uluslararası liderlerin yasal görüşmelerini durduramaz’’ diye konuştu.

Gelecek yılki zirveyi 26-28 Haziran tarihlerinde Alberta'ta ağırlayacak olan Kanada Başbakanı Jean Chretien ‘‘Bazı insanlar incindiği için üzgünüm ama, bizim de oturup önemli meseleleri konuşmamız gerekiyor. Bu anarşistlerin demokrasiye zarar vermesine izin vermeyeceğiz’’ dedi. Chretien zirveye katılan delegasyonların sınırlandırılacağını, her ülkenin 900 kadar olan heyet üyesi sayısının 35'e indirileceğini söyledi.

Üç günlük şiddetin ağır bilançosu

Cenova Emniyet Müdürlüğü'ne göre 140 bin kişinin katıldığı protesto eylemlerinin üç günde verdiği zararın dehşet verici bilançosu:

1 ölü, 425 yaralı.

En az 120 milyon dolarlık hasar.

92 tutuklu, 126 gözaltı.

100'den fazla yakılan araç ve yüzden fazla kırılıp dökülen, talan edilen mağaza ve işyeri.

Parçalandığı için kullanılamaz hale gelen 94 banka otomatı.

Sonuç bildirisi

Teşekkür ve kınama

Cenova halkına bizi ağırladıkları için teşekkür ederiz. Şiddeti, insan hayatının kaybını ve anlamsız vandalizmi ise sert bir şekilde kınıyoruz. Demokratik liderler olarak, şiddete başvuran küçük bir azınlığın, dünyayı ilgilendiren kritik konularda yaptığımız görüşmeleri engellemesine izin veremeyiz.

Yoksullara yardım

Global ekonominin fırsatlarından bütün vatandaşlarımız, özellikle de yoksullar payını alacaktır. Yoksul ülkelerin ihtiyaçlarını karşılamanın en iyi yolu bu ülkeleri de global ekonominin içine çekmektir.

AIDS

AIDS, sıtma ve tüberkuloz gibi hastalıklarla yoksulluk arasındaki bağı koparmak için taahhütte bulunuyoruz. 1.3 milyar dolarlık fon bu yıl sonunda yürürlüğe girecektir. Ayrıca 500 milyon dolarlık bir katkı payı da beklenmektedir.

Çevre

Kyoto Protokolü'yle ilgili bir anlaşmaya varamamakla birlikte, global ısınmaya yol açan gazların emisyon hacminin daraltılması konusunda uzlaşma sağlamış bulunuyoruz. Liderler, 2003 yılında iklim değişikliği konusunda bir konferans düzenlenmesiyle ilgili Rusya önerisini memnuniyetle karşılamıştır.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle