GeriDünya Soykırımdan ilk mahkûm
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Soykırımdan ilk mahkûm

Dünyada ilk kez bir lider soykırım suçundan mahkum oldu. BM Ağır Ceza Mahkemesi, Ruanda eski Başbakanı Jean Kambanda'yı 1994'te 800 bin Tutsi'nin öldürüldüğü soykırımla ilgili olarak ömür boyu hapis cezasına çarptırdı.

Böylelikle 42 yaşındaki Kambanda uluslararası bir mahkeme tarafından soykırım suçundan cezaya çarptırılan ilk kişi ünvanını da aldı. Kambanda BM Ağır Ceza Mahkemesi ile yaptığı pazarlık sonucu kendisine ceza verilmemesi ve ailesinin korunması karşılığında 1 Mayıs'ta verdiği ifadede suçlu olduğunu kabul etmiş ve 90 saatlik itiraflarda bulunmuştu. 2'nci Dünya Savaşı sonrasında kurulan Nuremberg Mahkemesi'nde yargılanarak idama mahkum edilen Nazi liderlerden hiçbiri soykırım suçlamalarını kabul etmemişti.

Tanzanya'nın Aşura kentinde yapılan mahkeme sonunda Kambanda geçici olarak bu kentteki bir cezaevinde tutulacak, cezasının geri kalanını ise daha sonra belirlenecek bir hapishanede tamamlayacak.

Kambanda, soykırıma katılma ve yönetmeden başka cinayet, toplu imha, halkı cinayete ve soykırıma kışkırtma ve insanlığa karşı suç işleme gibi çeşitli suçlardan da mahkum oldu.

Ruanda'da 7 Nisan 1994'te dönemin Devlet Başkanı Juvenal Habyarimana'nın uçağının düşürülmesinin ardından başlayan olaylarda azınlıktaki Tutsi kabilesinden yaklaşık 800 bin kişi ile Hutu kabilesinden kimi ılımlı görüşlüler öldürülmüştü. 3 ay süren katliamlar isyancı Tutsilerin iktidara gelmesiyle son bulmuştu. Tutsilerin yönetime gelmesinden sonra Ruanda'dan kaçan Kambanda 3 yıl sonra Kenya'nın başkenti Nairobi'de yakalanmıştı.

Ruanda mahkemelerinde halen 130 bin kişi soykırım suçlamasıyla yargılanıyor.Yorumları Göster
Yorumları Gizle