Dünya Haberleri

DÜNYA

  Soykırıma Mitterrand onayı

  Hürriyet Haber
  04.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Fransa eski cumhurbaşkanlarından François Mitterrand’ın Ruanda’da 1994 yılında Tutsilere yönelik soykırımı desteklediği ortaya çıktı.

  Le Monde Gazetesi ilk kez soykırımda Fransız yönetiminin oynadığı rolü gözler önüne seren belgeleri yayınladı. Gizli diplomatik telgraf ve belgelerden, Fransa Cumhurbaşkanı’nın Ruanda’da giderek artmakta olan Anglo-Sakson etkisinden çok rahatsız olduğu anlaşılıyor. 1994 yılının Nisan ayında başlamak üzere çoğunlukta bulunan Hutular, üç ay gibi kısa bir sürede en az 1 milyon Tutsi’yi katletmişti.

  Fransa hükümetine karşı Paris’te dava açan altı Tutsi’nin avukatının sağladığı belgelerden Mitterrand’ın Ruanda’da Fransız etkisini korumak için böyle bir tercihte bulunduğu anlaşılıyor. Avukatlardan Antoine Compte, "Etnik temelde katliamlar sürüyordu ve elimizde Fransa’nın bunu 1993 yılının Ocak ayından itibaren bildiğine dair kanıtlar var. Fransız askerleri, Fransız siyasetçilerin emrini yerine getirdi. Anglo-Sakson etkisine karşı Fransa’nın bölgedeki nüfuzunu korumak bir takıntı haline gelmişti" dedi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı