GeriDünya Soykırım inkarına üç yıl
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  36
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Soykırım inkarına üç yıl

Soykırım inkarına üç yıl
refid:3964195 ilişkili resim dosyası

İngiliz tarihçi David Irving 17 yıl önce Yahudi soykırımını inkar ettiği gerekçesiyle yargılandığı Viyana mahkemesinde üç yıl hapis cezasına çarptırıldı. Irving mahkemede, fikir değiştirdiğini söyledi ve ‘Gaz odaları yoktu derken hata yapmışım’ dedi, ancak pişmanlığı fayda etmedi.

YAHUDİ soykırımını reddettiği gerekçesiyle Avusturya’nın başkenti Viyana’da dün mahkeme önüne çıkarılan İngiliz tarihçi David Irving, üç yıl hapis cezasına çarptırıldı. Avusturya, Nazi Lideri Adolf Hitler’in memleketi ve Nazilerin İkinci Dünya Savaşı’nda 6 milyon Yahudi’ye soykırım uyguladığını inkar etmek, bu ülkede suç.

17 yıl önce söylediği sözlerden ötürü yargılanmak üzere Viyana’daki mahkemeye kelepçelenerek getirilen aşırı sağcı İngiliz tarihçi David Irving, fikirlerinin değiştiğini belirterek ‘Tarih sürekli büyüyen bir ağaç gibi. ‘Auschwitz’de gaz odaları yoktu’ derken hata yapmışım’ dedi. Ancak tarihçinin pişmanlığı fayda etmedi, suçu sabit görüldü. Irving’in avukatı, temyizde kararın onanması durumunda müvekkilinin yaşından dolayı ve ilk kez mahkumiyet aldığı için en fazla 1,5-2 yıl yatacağını söyledi.

Duruşmadan önce gazetecilerin sorularını yanıtlayan Irving, suçlamaları kabul ettiğini söyleyerek, ‘Başka seçeneğim yok. 17 yıl önceki bir ifademden ötürü burada olmam komik. Soykırımı reddetmiyorum. Bu konudaki fikrim değişti. Tarih sürekli büyüyen bir ağaç. Daha fazla belge çıkıyor, daha fazla öğreniyorsunuz, ben de 1989’dan bu yana epey şey öğrendim’ dedi. Yahudi soykırımı sorulduğunda ise 67 yaşındaki David Irving’in yanıtı, ‘Buna İkinci Dünya Savaşı’nda yaşanan Yahudi trajedisi diyeceğim’ oldu. Irving’in kelepçeleri duruşma başladığında çıkarılırken savcı, sanık için ‘tarihçi dışında her şey, gaz odalarının bulunmadığı yeni bir tarih resmi yaptı’ dedi.

Avusturya’da yasalar Yahudi soykırımını reddedenlere bir ile 10 yıl arasında hapis cezası verilmesini öngörüyor. 17 yıl önce Avusturya’da bir toplantıda soykırımı reddetmesinin ardından Viyana mahkemesi tarihçi hakkında tutuklama emri çıkartmıştı. 1977’de ‘Hitler’in Savaşı’ kitabında Irving, 1943’e dek Hitler’in Yahudi katliamından haberdar olmadığını ve soykırım emri vermediğini savunmuştu. İkinci Dünya Savaşı’da Nazilerin sistematik katliamlarında çoğu Yahudi olmak üzere 6 milyon kişi hayatını kaybetmişti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle