GeriDünya Sosyetik Müslüman İtalyan sağına karşı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sosyetik Müslüman İtalyan sağına karşı

Pirelli’nin patronu Marco Tronchetti’nin Tunus asıllı eşi Afaf Jnifen, ‘Avrupa’nın Hıristiyan köklerinde’ ısrar eden sağcılara karşı savaş açınca İtalya’da günün konusu oldu.

ARMANI, Valentino ve Roberto Cavalli’ye modellik yaparken Pirelli ve Telecom Italia’nın patronu Marco Tronchetti ile evlenince İtalya’da dedikodu dergilerine konu olan Tunus kökenli Afaf Jnifen, şimdi artık günlük siyaset konusu. Küçük bir sol partinin mitinginde yaptığı konuşmayla dikkatleri üzerine çeken Jnifen, Avrupa anayasasında ‘Hıristiyan köklere’ vurgu yapılmasını isteyen Senato Başkanı Marcello Pera’yı ‘Dinler arasında nefret yaratmakla’ suçladı. Gelecekteki cumhurbaşkanı gözüyle bakılan ve Papa 16’ncı Benedikt’in de yakın dostu olan Pera, ‘Göç devam ettiği takdirde İtalya melezleşecek’ demişti. Papa’nın kitabına önsöz yazan Pera’nın Hıristiyan kökleri savunarak İslam karşıtı tutum aldığını savunan Jnifen, ‘Bazıları dini inançla fanatizmi birbirine karıştırıyor. İtalyanlar aslında Pera’dan daha hoşgörülü. İtalyanlar Arap dünyasını sever, Arap dünyası da İtalyanları’ dedi.

Bir sol partiden milletvekili adayı olacağı söylenen Jnifen’in sözleri özellikle aşırı sağda tepki yarattı. Kuzey Birliği’nin resmi yayın organı, eski modelin konuşmasını ‘Jnifen, İtalya’yı melezleştirelim kampanyası başlattı’ diye yorumladı. İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi’ye desteğiyle tanınan yönetmen Franco Zeffirelli ise Corriere della Sera’ya yazdığı makalede ‘Jnifen’i kültür ve geleneklerimizi bozmaya çalışan biri olarak değil, dostluk ve anlayış köprüsü kurmaya çalışan biri olarak görelim’ dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle