Dünya Haberleri

DÜNYA

  Sosyete ekonomisi

  Hürriyet Haber
  30.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Arjantin’de yapılan devlet başkanlığı seçimlerini first lady Cristina Fernandez de Kirchner kazandı. Son moda kıyafetleri, lüks çantaları, botokslu yüzü ve ağır makyajından ötürü eleştiri alan 54 yaşındaki Cristina Fernandez, aralık ayında devlet başkanlığını eşinden devralacak. Siyasi gözlemciler, özellikle ekonominin Cristina Fernandez’i zorlayabileceğini belirtiyor.

  ARJANTİLİLER de bir ilke imza attı. İlk kez bir kadını devlet başkanlığına seçtiler. First lady Cristina Fernandez de Kirchner, Aralık ayında eşi Nestor Kirchner’den devlet başkanlığını devralmaya hak kazandı. Böylece Arjantinliler, bir türlü düzlüğe çıkamayan ekonomiyi de lüks giysileri, marka çantaları ve profesyonel makyajıyla eleştiri alan 54 yaşındaki bir kadına emanet etmiş oldular.

  Resmi olmayan kesin sonuçlara göre Cristina Fernandez, oyların yaklaşık yüzde 45’ini alarak en yakın rakibi Elisa Carrio’ya 20 puandan fazla fark attı. Bu durumda Cristina Fernandez’in galibiyeti ikinci tura kalmadan kesinlik kazanmış oldu. Çünkü Fernandez’in en az yüzde 40 oy alması ve en yakın rakibine yüzde 10 fark atması gerekiyordu. Oyların yüzde 23’ünü alan Carrio, "Zaferini tanıyoruz, kendisini tebrik ediyoruz" diyerek havlu attı.

  Arjantin ekonomisini büyük ölçüde düzlüğe çıkararak kamuoyunun beğenisini toplayan Nestor Kirchner (57) ekonomide yüzde 50’lik bir büyüme sağladı ve işsizliği yarı yarıya azalttı. Büyük ölçüde halk desteği bulan Nestor Kirchner’in niye çekilme kararı aldığına dair çeşitli iddialar var. Kirchner’in sağlık problemleri yüzünden temposunu düşürme kararı aldığı söylenirken, eşini ülkenin ilk seçilmiş kadın başkanı olarak görme arzusunun da etkili olduğu konuşuluyor.

  YENİ EVİTA

  Arjantin’in efsanevi first ladysi Eva Peron ile Amerikalı senatör Hillary Clinton’a benzetilen Cristina Fernandez’den sonra eşinin yeniden başkanlığa talip olabileceği de söyleniyor. Eşinin ekonomide gösterdiği başarıları kendi hanesine yazan Cristina Fernandez’i önemli üç mesele bekliyor; yüksek enflasyon, artan suç oranı ve giderek azalan yabancı yatırımı. Washington’daki The Dialogue isimli düşünce kuruluşundan Michael Shifter, "Görevi sırasında, eşinden çok farklı zorluklarla karşı karşıya kalacak" yorumunda bulundu.

  Sosyetik devlet başkanına, en çok destek eşinin yeni iş imkanları yarattığı, Arjantinli yoksul ve orta kesimin yaşadığı Buenos Aires eyaletinden ve ülkenin az gelişmiş kuzey eyaletlerinden geldi. Cristina Fernandez, "Bu tüm Arjantinlilerin zaferidir. Bizi ayrıcalıklı bir konuma oturtmaktan ziyade, bize büyük sorumluluklar ve büyük zorunluluklar yüklüyor" dedi. Nestor Kirchner’in de perde arkasında hükümette önemli rol oynayabileceği belirtiliyor.

  Chavez’den tebrİk

  Cristina Fernandez’in kocasının aksine yabancı ülkelerle işbirliğine öncelik vermesi, daha fazla seyahat etmesi bekleniyor. Bu çerçevede Latin Amerika’nın solcu liderleriyle yakınlaşması, ama daha çok da ABD’nin yeni başkanı ile işbirliği yapacağı söyleniyor. Cristina Fernandez’i ilk tebrik edenlerden biri Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez oldu. Chavez, "Bu Latin Amerikalı kadınların zaferidir, çünkü dünyayı kadınlar kurtaracak" dedi.

  Şık kıyafetle yoksuldan oy istenmez mi

  Cristina Fernandez de Kirchner, rakibesi Elisa Carrio tarafından ’Botoks Kraliçesi’ diye eleştiriliyordu. Lüks giysileri yüzünden eleştirilen Fernandez, "Yoksullardan oy istiyorum diye şık giyinmeyeyim mi" diye sormuştu. Carrio oyların yüzde 23’ünü alınca sonucu kabullenerek karşı kampı kutladı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı