GeriDünya Sosyalist Parti’den Türkiye’ye olumlu yaklaşım
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sosyalist Parti’den Türkiye’ye olumlu yaklaşım

FRANSIZ Sosyalist Partisi, seçimlerin ardından Türkiye’nin AB üyelik süreci hakkında olumlu görüş belirtti.

FRANSIZ Sosyalist Partisi, seçimlerin ardından Türkiye’nin AB üyelik süreci hakkında olumlu görüş belirtti.
Sosyalist Parti’nin Avrupa Birliği İlişkileri’nden Sorumlu Sekreteri Benoît Hamon, Türkiye’nin, AB üyeliğine ‘doğru şekilde hazırlanmasını’ umduklarını söyledi. Hamon, yaptığı açıklamada, “Seçim sonuçları, tartışmasız biçimde Erdoğan’ın geniş bir çoğunluğa sahip olacağını gösteriyor. Bu çoğunluğun, Türkiye’nin AB’ye katılım takvimine en doğru şekilde hazırlanmasını ummak gerek” dedi. Benoît Hamon, “Böylesi bir çoğunluk, Türkiye’de azınlık haklarının tanınması ve kadınların Türk toplumundaki yerinin sağlamlaştırılması konusunda mutlaka yapılması gerekenlere engel olmamalı. Zira, daha önce kadınların özgürlüklerine ilişkin bir kısıtlama girişimi söz konusu olmuştu. Bu konuyu gelecekte dikkatle takip edeceğiz” diye konuştu.

22 Temmuz seçim sonuçlarının, Türkiye’deki demokratikleşme sürecinin sağlam bir şekilde yerleşik hale gelmesinin bir onayı olarak kabul edilebileceğini vurgulayan Hamon, “Uzun yıllar sonra Türkiye’de ilk kez reform paketlerini uygulayan ve müzakereleri sürdüren bir çoğunluk hükümeti, seçmenlerin oyuyla yola devam etme şansı yakaladı” şeklinde konuştu.

Fransa’da iktidardaki Halkın Birliği Partisi’nin (UMP) aksine ana muhalefetteki Sosyalist Parti, çoktandır reform ve müzakere sürecini doğru şekilde yürüten bir Türkiye’nin AB’ye tam üye olarak kabul edilmesinde bir sakınca olmadığı görüşünü savunuyor.Yorumları Göster
Yorumları Gizle