GeriDünya Sosyal medyada linç edilmişti. Fotoğraftaki kadın konuştu...
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sosyal medyada linç edilmişti. Fotoğraftaki kadın konuştu...

Sosyal medyada linç edilmişti. Fotoğraftaki kadın konuştu...

İngiltere'de terör saldırısından sonra çekilen bir fotoğrafa sosyal medyada İslamofobik tepkiler yağmıştı. Fotoğraftaki kadın o an neler yaşadığını anlattı.

Londra'da dört kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısı sonrası ortaya çıkan bir fotoğraf sosyal medyayı karıştırmıştı. Westminster Köprüsü'nde yerde yatan bir kurbanın yanında elinde telefonuyla yürüyen kadın sosyal medyanın nefret söyleminin hedefi olmuştu.

Twitter'da bir kullanıcı fotoğrafı paylaşarak  "Müslüman kadın yerde can çekişen adamın yanından elini kolunu sallayarak, telefonuyla ilgilenerek geçiyor." ifadelerini kullandı ve 'İslamı yasaklayın' anlamına gelen '#BanIslam' etiketini kullandı. 

FOTOĞRAFÇI GERÇEĞİ AÇIKLADI: ŞOKTAYDI'

Hakaretler hızla yayıldı. Ancak  fotoğrafı çeken Jamie Lorriman o anda söz konusunun kadının şokta olduğunu söyledi, "Yüzünde şok ifadesi vardı ve bembeyaz olmuştu, fotoğrafı çektiğimde orada olanlar saldırıya şahit olanlardı" diye konuştu. O karenin ardından çektiği 2 kareyi daha paylaşan fotoğrafçı "Diğer fotoğraflarda başörtülü kadının yüzündeki şok anlaşılıyor" dedi. ABC’ye konuşan Lorriman, fotoğrafa ilk bakıldığında hiçbir şey olmamış gibi cep telefonunu kurcaladığı sanılan kadının aslında o esnada dehşete düşmüş durumda ve aklı başından gidecek kadar üzüntülü olduğunu düşündüğü söylemişti.

Sosyal medyada linç edilmişti. Fotoğraftaki kadın konuştu...

VE AÇIKLAMA YAPTI

Sosyal medyada ırkçı hakaretlere maruz kalan kadın, Müslümanlara yönelik nefret suçlarını belgeleyen ‘TellMAMA’ adlı yardım kuruluşu aracılığıyla Twitter üzerinden açıklamada bulundu. Sputnik'in haberine göre açıklamada şöyle denildi:

'YARDIM ETMEYE ÇALIŞTIM'

“Fotoğraf, diğer tanıklarla konuşup ne olduğunu anlamaya çalışmamı ve olay yerinde mağdurlarla ilgilenen pek çok insan olmasına rağmen herhangi bir yardımım dokunabilir mi şeklindeki uğraşımı göstermiyor. Sonrasında iyi olduğumu ve işten eve doğru geldiğimi haber vermek için ailemi aradım ve Waterloo istasyonuna gitmesine yardımcı olmak için bir hanımefendiye yol boyunca eşlik ettim. Tüm düşüncelerim, kurbanlar ve aileleriyle birlikte. Fotoğrafı çeken Jamie Lorriman’a, beni savunmak için medyaya konuştuğu için teşekkür etmek istiyorum."

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle