Dünya Haberleri

DÜNYA

  Sony'den Obama'ya yanıt: Başkan yanılıyor

  hurriyet.com.tr
  20.12.2014 - 12:21 | Son Güncelleme:

  ABD Başkanı Barack Obama'nın, Sony'nin siber saldırı ve tehditler karşısında 'The Interview' (Röportaj) filminin vizyonunu iptal etmesini "hata" olarak değerlendirmesine Sony'den yanıt geldi.

  Sony Entertainment CEO'su Michael Lynton, CNN'den Fareed Zakaria'ya yaptığı açıklamasında filmin gösterimden kaldırılması konusunda sinema salonlarını işaret etti. Lynton, "Başkan, basın ve kamuoyu Sony'nin filmin gösterimini rafa kaldırma gerekçesi konusunda yanılıyor. Sinema salonlarının mülkiyeti bize ait değil. Hangi salonda hangi filmin gösterileceğine biz karar veremeyiz" diye konuştu.

  Sonyden Obamaya yanıt: Başkan yanılıyor

  'HATA OLDUĞUNA KATILMIYORUM'
  Obama'nın açıklamaları konusunda "Hayal kırıklığına uğramadım desem yalan söylemiş olurum" yorumunu yapan Lynton, şöyle devam etti:

  "Filmin salonlardan kalkmasına kadar geçen süreçteki olayların sırasını tam olarak fark etti mi bilmiyorum. Bu yüzden bu kararın bir hata olduğu fikrine katılmıyorum" dedi.

  BAŞKAN 'HATA' DEMİŞTİ
  Lynton'ın bu açıklaması, Başkan Barack Obama'nın Beyaz Saray'daki yıllık basın toplantısından sadece birkaç saat sonra geldi. Toplantıda Sony'nin siber saldırı ve tehditler karşısında "Röportaj" filminin vizyonunu iptal etmesini "hata" olarak gördüğünü belirten Obama, "Sony keşke önce benimle konuşsaydı, bu yola girmemeleri gerektiğini söylerdim" dedi.

  Sonyden Obamaya yanıt: Başkan yanılıyor

  'GEREKEN YANIT VERİLECEK'
  Obama, "Bazı diktatörlerin ABD'de sansür uygulamaya başladığı bir toplum haline gelemeyiz. Birilerinin hicivli bir filmin yayınlanması noktasında insanları korkutmasına izin verilirse, hayal edin hoşlanmadıkları bir belgesel veya haber gördüklerinde ne yapmaya başlarlar" diye konuştu. Obama, Sony'ye siber saldırı nedeniyle Kuzey Kore'ye karşı "orantılı ve zamanını kendilerinin belirleyeceği" bir yanıt vereceklerini bildirerek, kendisine birçok seçeneklerin sunulacağını ve ona göre karar vereceğini dile getirdi.

  'BENİM BLOG SAYFAMDA YAYIMLAYIN'
  Öte yandan filmin gösterimden kalkmasına ünlü isimlerden tepkiler gelmeye devam ediyor. Dün George Clooney'nin tepkisinin ardından bugün de Brezilyalı yazar Paulo Coelho, Sony’ye filmi kendi blog sayfasında yayınlamayı teklif etti. Coelho, filmin hakkını satın almak içinde Sony’ye 100 bin dolar teklif etti. Coelho, “Korkuyla yaşamak utançla yaşamaktan daha iyidir” diyerek filmin gösterime sokulmasını savundu.

  Sonyden Obamaya yanıt: Başkan yanılıyor

  Dünyaca ünlü Game of Thrones dizisinin yazarı George R. R. Martin de “Bir Hollywood filminin gösterime giremeden yabancı bir güç ya da isimsiz hackerlardan gelen tehditlerle öldürülebilmesi beni hayrete düşürüyor" dedi.

  FBI KUZEY KORE'Yİ İŞARET ETMİŞTİ
  ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI), Sony firmasına yapılan siber saldırının arkasında Kuzey Kore'nin olduğunun belirlendiğini bildirmişti. FBI tarafından yapılan açıklamada, "Soruşturmanın sonucu olarak ve ABD yönetiminin ilgili birimleriyle yakın işbirliğinin neticesinde şimdi FBI, bu eylemlerden Kuzey Kore hükümetinin sorumlu olduğu sonucuna varacak yeterli bilgiye sahip" ifadesi kullanılmıştı.

  Etiketler: The Interview
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı