GeriDünya Sonuna kadar savunacağız
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sonuna kadar savunacağız

Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Baki İlkin, Temsilciler Meclisi Uluslararası Operasyonlar ve İnsan Hakları alt komitesinde oy çokluğuyla kabul edilen sözde „Ermeni soykırımı“ tasarısı için, „Bugünkü karar, her şey bitti demek değildir. Bu işi gerek bakanlık, gerekse büyükelçilik olarak sonuna kadar savunacağız“ dedi.

Büyükelçi İlkin, şunları söyledi:

„Bu karar tasarıları, ilk defa Amerikan Kongresi önüne gelmiyor. Benden önce de meslektaşlarım, hep benzer tasarılarla uğraştılar. Bu 5. teşebbüstür. Daha önce 4 defa durdurmayı başardık. Bugünkü karar, her şey bitti demek değil. Bu bir sürecin birinci raundudur. Birinci raunda bakıp bir tablo çizemem. Ancak bu işi gerek bakanlık, gerek büyükelçilik olarak sonuna kadar savunacağız.“

Büyükelçi İlkin, tasarının bağlayıcı bir belge olmayacağına ve Senato’da görüşülmesinin söz konusu olmadığına dikkati çekti.

Bu safhada Türk-Amerikan ilişkilerinin nasıl etkileneceğini konuşmanın doğru olmadığını belirten İlkin, „Ermeni lobisinin aşırı hareketleri ve Türkiye’ye yönelik düşmanlığı, Ermenistan Devlet Başkanı Robert Koçaryan rejiminden sonra ortaya çıktı. Bu tip tasarıları destekleyenler bilmelidir ki, bu girişimler Türk-Ermeni ilişkilerini geliştirmeyi bertaraf edecek bir işlemdir“ diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle