GeriDünya Son sözleri ‘işgal terörü’ oldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Son sözleri ‘işgal terörü’ oldu

Son sözleri ‘işgal terörü’ oldu
refid:27749730 ilişkili resim dosyası

İsrail’in Filistin toprağı olan Batı Şeria’da yasadışı yerleşim kurmasını protesto etmek için zeytin ağacı fidanı dikmek isteyen Filistinliler ile İsrail güçleri arasında gerginlik çıktı. Arbedede Filistinli Bakan Ziyad Ebu Ayn öldü. Eylem öncesinde Filistin TV’sine açıklama yapan Ebu Ayn’ın son sözleri; “Bu işgalin terörüdür” oldu.

BATI Şeria’da İsrail’in yasadışı yerleşimlerini protesto için zeytin ağacı fidanı dikmek isteyen Filistinlilerle İsrail güçleri arasında çıkan arbede de Filistinli bakan Ziyad Ebu Ayn hayatını kaybetti. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın lideri olduğu El Fetih Hareketi’nin üyesi olan Ziyad Ebu Ayn (55), göstericilerle birlikte ilerlerken önlerini kesen İsrail askerleriyle tartıştı. Gerilimin büyümesi sonucu İsrail askerleri gaz bombaları kullandı. Batı Şeria’daki Filistin köyü Turmusiya yakınlarında yaşanan arbedenin ardından göğsünü tutarak yere yığılan Filistinli bakan, hastaneye götürülürken yolda hayatını kaybetti.

Son sözleri ‘işgal terörü’ oldu

Dipçik darbesi mi öldürdü?

İsrail’in yasadışı yerleşim birimleri ve ayrım duvarıyla mücadeleden sorumlu komisyonun başkanlığını yürüten Ziyad Ebu Ayn’ın ölümüne ilişkin farklı açıklamalar yapıldı. Bakanın yardımcısı Kemal Ebu Sassaka, askerlerin Filistinli eylemcilerin bacaklarına doğru gaz bombaları atarken, bir askerin tüfeğinin dipçiğiyle Ayn’ın göğsüne vurduğunu anlattı. Amerikan Associated Press Ajansı’na konuşan bir görgü tanığı, Ebu Ayn’a biber gazı kapsülü isabet ettiğini öne sürdü. İsrail ordusundan kaynaklar ise Filistinli bakanın kalp krizi geçirdiğini savundu. Olayın görüntülerinde bir İsrail askerinin Ayn’ın boğazını sıktığı görüldü. İsrail Başbakanı Netanyahu, sözcüsü aracılığıyla yaptığı açıklamada olayla ilgili soruşturma başlatıldığını söyledi. İsrail ordusu da kendi soruşturmasını başlattı.

Son sözleri ‘işgal terörü’ oldu

Abbas: Barbarca bir eylem

Filistin Yönetimi ise bakanın ölümüne sert tepki gösterdi. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, olayı “sessiz kalmamız ya da kabul etmemiz mümkün olmayan barbarca bir eylem” olarak niteledi. Abbas, olayı araştıracaklarını ve varacakları sonuca göre gerekli adımları atacaklarını ifade etti. Filistinli bakan Ayn, hayatını kaybetmeden kısa süre önce Filistin televizyonuna yaptığı açıklamada “Bu işgalin terörüdür. Bu terörist bir ordu. Filistin halkına karşı terör uyguluyorlar. Filistin topraklarına ağaç fidanı dikmeye geldik ve onlar ilk andan itibaren bize saldırdı. Tek bir kişi tek bir taş bile atmadı” ifadelerini kullanmıştı.

Filistinlilerin ekim hakkı yok

Ziyad Ebu Ayn’ın öldüğü protestoların sebebi İsrail’in, uluslararası toplumun tepkilerini de gözardı ederek Yahudi yerleşimlerini genişletme politikası. Turmusiya ve El Mugeir köylerinin yakınlarında kurulan Adei Ad yerleşim birimi, Filistinlilerin topraklarını gaspetti. İsrail ordusunun desteğiyle hareket eden Yahudi yerleşimciler, Filistinlilerin tarım için kullandığı toprakları kendi kontrolüne almış durumda.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle