GeriDünya Son dakika! Suudi Arabistan'dan flaş yolsuzluk açıklaması: 216 kişi bırakıldı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Son dakika! Suudi Arabistan'dan flaş yolsuzluk açıklaması: 216 kişi bırakıldı

Son dakika! Suudi Arabistan'dan flaş yolsuzluk açıklaması: 216 kişi bırakıldı

Suudi yönetiminin kasımda yolsuzlukla mücadele gerekçesiyle gözaltına aldırdığı 381 prens, bakan, üst düzey yetkili ve işadamıyla varılan anlaşmalardan 106 milyar dolar toplandığı açıklandı. Ancak herkesin serbest bırakıldığı haberinin doğru olmadığı, 65 kişinin hala gözaltında olduğu belirtildi. Prens ve üst düzey görevlilerin tutulduğu Ritz Carlton otelinde ise artık kimsenin tutulmadığı ifade edildi.

Suriye'den Yemen'e Ortadoğu'yu karıştıran Suudi operasyonları finanse edilirken rekor düzeye varan Suudi bütçe açığının nasıl kapatıldığı ortaya çıktı.

Suudi Arabistan'da dizginleri ele geçiren Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın (MbS) yolsuzlukla mücadele adı altında 381 kişiyi gözaltına aldırmıştı. Prens, bakan, üst düzey yetkili ve işadamlarından oluşan bu 'kaymak tabakasının' serbest kalmaları karşılığı servetlerinin bir bölümünü vermelerine dair anlaşmalara varıldı.

Suudi Başsavcısı Suud el Mojeb, anlaşmalar sayesinde 106 milyar dolar topladıklarını söyledi. Başsavcı, anlaşmalar uyarınca kısmen mal varlıklarına, ticari varlıklarına, hisse senetlerine ve nakit paralarına el konulanların serbest bırakıldığını belirtti.

Mojeb suçsuzlukları kanıtlananlar ile suçlarını kabul edip anlaşma yapanların hepsinin bırakıldıklarını, ancak herkesin serbest kaldığı haberinin doğru olmadığını kaydetti. Mojeb'in sözlerini aktaran Reuters ve AP'ye göre 65 kişi, AFP'ye göreyse 56 kişi hala gözaltında.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle